Český jezdec vyhrává

Městské sjezdy!
#Téma
Zpět

Tomáš Slavík vyhrál závod Urban Downhill v chilském Valparaísu. V čem mu pomáhá mobil?

 

Městský sjezd? Vezmete nejlepší sjezdaře na horských kolech a pustíte je do křivolakých a strmých ulic starodávných měst. Jako v každém sjezdu jde o čas, ale závodníci se cestou musí utkat s nástrahami, jako jsou ostré a kluzké schody, těsná zúžení, dechberoucí skoky a vlastní vědomí, že každá chyba může skončit nárazem do tvrdé zdi. Český závodník Tomáš Slavík koncem letošního února vyhrál v nejvyhlášenějším městském sjezdu ve Valparaísu v Chile. Co všechno musel udělat, aby obstál v městském sjezdu? Jak mu při tréninku a cestování po světě pomáhá jeho iPhone?

 

Tomas SlavikVe světě městských sjezdů neexistuje vyšší meta než chilské Valparaíso. Nejvyhlášenější závod má už patnáctiletou tradici a je to opravdové maso. „Těžké je to hned ze dvou důvodů,“ vypočítává Tomáš Slavík, který má na kontě dva tituly mistra světa ve fourcrossu na horských kolech plus řadu nejcennějších medailí ze světových pohárů. I když se městským sjezdům věnuje již čtvrtým rokem, zlato z Valparaísa mu zatím unikalo.

 

 

Tomas SlavicPodle Tomáše je zdejší trať extrémně těžká a každý rok se mění. Ale nejde jen o techniku. Pasáže náročné na ovládání kola střídají úseky vyžadující ostré sprinty. „Odshora dolů to jsou tři minuty, během nichž není šance na jakýkoli odpočinek. Při sjezdech v přírodě člověk chytne rytmus a místy se může vézt, ale tady je to čistokrevná vražda. Na konci jsem rád, že vůbec držím řídítka,“ říká Tomáš. Jako další důvod vysokého hodnocení závodu uvádí neskutečnou diváckou kulisu. I v mexickém Taxcu se kolem trati mačká až dvacet tisíc diváků, ale v Chile jich je každoročně ještě o deset tisíc víc. Všichni účastníci jsou pro místní celebritami a během tréninků za Tomášem běhal houf dětí žadonících o podpis.

 

Tomas Slavic

 

Co všechno předchází tomu, než se Tomáš postaví na start takového závodu? Trénink má postavený na míru. V přípravě mu pomáhají i mobilní aplikace jako Strava, díky níž může sledovat, jak se zlepšil nebo zhoršil v určitých pravidelně projížděných úsecích. Pohotovost a reakční rychlost piluje prostřednictvím aplikace Random Gate, která simuluje skutečný semafor užívaný na startech fourcrossových závodů. Ve fitku i při jiných sportech pak využije časovací aplikaci zvanou Interval Timer.

 

Brněnskému rodákovi je už devětadvacet, a jak sám říká, svůj věk už začíná pomalu pociťovat. „Regenerace už není tak rychlá jako dřív a i motivace je trochu jiná, protože kromě sportu řeším i spoustu jiných starostí jako například pořádání závodu JBC 4X Revelations nebo hudebního festivalu JBC FEST v Jablonci,“ říká Tomáš, který se v roce 2015 potýkal s nekonečnou angínou, která vedla až k problémům s imunitou. „Už je to lepší a jde to, i když mě všechno stojí mnohem víc sil než dřív. Tím spíš si vážím prvního místa ve Valparaísu,“ směje se.

 

Kromě integrální helmy a chráničů Tomáš na trať nevyrazí ještě bez jedné životně důležité věci: svého mobilu. Postování novinek na sociální sítě neodkládá na večer a všechno sype na net rovnou z akce. Během cesty na start na displeji svého iPhonu také analyzuje záběry z GoPro kamery, aby před další jízdou lépe prozkoumal trať a vyhodnotil případné chyby. Mít mobil neustále v kapse má i svá rizika. „Během pádů už jsem jich pár rozpůlil nebo jim rozbil displej. Několik jich zařvalo i v dešti, takže si už asi rok slibuju, že si pořídím aspoň vodotěsné pouzdro,“ říká Tomáš, který se na závody nevydá alespoň bez jednoho náhradního smartphonu.

 

 

Po Valparaísu ho čeká kolotoč dalších závodů. Kromě Chile se vydá například do Mexika nebo do Španělska. Na jaře bude Tomáš reprezentovat Českou republiku na nejvyhlášenějším dual slalomu v Sea Otter v Kalifornii a v Rotorua na Novém Zélandu, kde se utká se soupeři v prvním závodu řady zvané Crankworks. Další zastávky této prestižní série budou v Rakousku, ve Francii a v Kanadě. Po prázdninách Tomáš plánuje odcestovat objevovat ostrovy v Indickém oceánu. Už teď se těší na velké dobrodružství, a protože je mimo jiné i vášnivým rybářem, tak i na lov v moři. Mobil je během výletů jeho věrným společníkem a díky šikovným aplikacím mu často ušetří spoustu starostí.

 

KOLIK ZÁVODŮ SE MU LETOS PODAŘÍ VYHRÁT?

SLEDUJTE HO NA:

 

JBC 4X REVELATIONS 15. 7. 2017

JBC FEST 29. 6. – 1. 7. 2017


Text: Adam Maršál, Foto: Red Bull Content Pool

Zpět