ČESKÁ SCIENCE CENTRA

ZÁBAVNÍ VĚDA
#Návody a inspirace
Zpět

Hlavu máme, aby nám nepršelo do krku, ale i tak je lepší teď na podzim vyrazit někam pod střechu. Zvlášť pak do míst, kde hlavě poskytneme zajímavé podněty k přemýšlení. Vstupte do některého ze tří největších interaktivních parků v Česku. Věda ještě nikdy nebyla tak zábavná.

 

VELKÝ A MALÝ SVĚT TECHNIKY V OSTRAVĚ

kab_4868Populárně naučné centrum Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích se otevřelo v září 2014. Hravou formou představuje zajímavosti vědy a techniky. Na ploše 14 000 metrů čtverečních zde návštěvníkům nabízí čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět určený pro výstavy dočasné. Stálicemi jsou Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Ten je rozlohou největší, zabírá celé jedno patro a také venkovní zahradu. Malí i velcí návštěvníci si tady mohou hrát, objevovat i odpočívat. Nabídku nového centra rozšiřuje 3D kino a Divadlo vědy včetně zóny dočasných výstav. Společným jmenovatelem všech světů je poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel. Návštěvníci tady přijdou na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletí třeba do pravěku k mamutům nebo pochopí, co je to vlastně duha nebo bouřka a spoustu dalšího.

Výstava Malý svět techniky U6 je pak umístěná v budově bývalé VI. energetické ústředny v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. Odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí, ale i ve světě. Mimo expozici najdete v budově VI. ústředny také učebny pro výuku pro školy a kavárnu Julese Verna. Cílem je přiblížit malým i velkým objevitelům problematiku vědeckých oborů a na praktických příkladech jim ukázat, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s budoucností.

 

Kombinované vstupné: 280 Kč

 

 

SCIENCE CENTRUM IQLANDIA A PLANETÁRIUM V LIBERCI

model-srdceiQLANDIA je moderní science centrum, kde se vědou baví děti i dospělí. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než čtyři stovky. iQLANDIA nabízí bohatý doprovodný program v podobě Science show, workshopů, badatelských aktivit či detektivní hry Kriminálka iQLANDIA. Najdete tu 12 různých expozic. Během pár vteřin procestujete miliony let vývoje Země nebo můžete experimentovat s vodou. 54Poznáte, odkud se vzal vesmír, hvězdy a planety. Zažijete kosmonautický výcvik nebo vyzkoušíte interaktivní písek. Čeká na vás i simulátor zemětřesení, tanec blesků nebo ohnivé tornádo. Těšit se můžete na cestu po rudé planetě, významn. osobnosti české vědy, solární terasu a další. Liberecká iQLANDIA se nachází v centru města v Nitranské ulici, nedaleko od výpadovky na Prahu a blízko vlakového i autobusového nádraží.

 

Vstupné: 230 Kč

 

 

TECHMANIA SCIENCE CENTER V PLZNI

tsc_3d-planetarium_gyroscopeStovky interaktivních exponátů, gyroskop, 3D planetárium, programy v dílnách a laboratořích, krátké filmy promítané na obří interaktivní glóbus nebo zábavná vědecká show – to je Techmania Science Center v Plzni. S vtipem představuje základní přírodní jevy a zákony, seznamuje se světem vědy a techniky a láká k experimentování. Nachází se v historických budovách plzeňské Škodovky. Experimentujte a poznávejte, jak funguje svět kolem nás kombinací všech vjemů. Interaktivní exponáty nejsou obyčejné hračky. Každý z nich má za úkol vysvětlit vám něco z přírodních jevů a zákonitostí anebo z oborů lidských činností. Zjistíte, že i fyzika může být dobrodružství a že film je zase věda. Celkem ve 12 výpravných expozicích nasajete know-how tajných agentů, seznámíte se s fascinujícím světem chemie, provrtáte se vrstvami zemské kůry a osaháte si nejrůznější nerostné suroviny. Vydáte se na cestu od hladiny moře až na nám zn.mý konec vesmíru. Pochopíte, jak fungují lidské smysly a naše těla ve srovnání s těly zvířat. Vyluštíte desítky hlavolamů, kreativních stavebnic a vědeckých hraček a užijete si nekonečně další skvělé naučné zábavy.

 

Vstupné: 180 Kč

 


 

Text: Adam Maršál, foto: archiv center

 

Zpět