CAT 30S

Test bagrem v Mostě
#Velký test
#Test
#telefony
#CAT
Taky nemáte rádi, když vám někdo stojí na noze? A co teprve, když to není někdo, ale osmitunový bagr Caterpillar. Přesně 8400 kg – to je váha, jakou má čtyřicet pianin, sto rapperů Rytmusů před boxerským zápasem s Marpem nebo pytel komárů velký jako panelák na Hájích. Vydržel by takovou nálož váš mobil? Rozhodli jsme se otestovat mobil CAT C30S v Mostě.
Zpět

Testů mobilů se nadělají stovky. Když to chce někdo udělat hodně zostra, pustí přístroj z výšky stolu. Viděli jsme dokonce útok kladivem, ale v takovém případě jde spíš o honění destrukcechytivých diváků, protože je dopředu jasné, jak to asi dopadne. Láďa Hruška testoval pád ze skříně, ale ten se týkal namazaných krajíců, z čehož se dá jen těžko usuzovat, jak by to dopadlo s nenamazaným telefonem. Abychom předešli spekulacím, kam až se dá se zkoušením mobilu zajít, rozhodli jsme se ho nechat přejet pásákem.

Kompaktní rýpadlo

Když už jsme měli k dispozici přístroj od Caterpillar, volba padla na krásný žlutý stroj stejnojmenné značky. CAT 308E2 je kompaktní všestranné minirýpadlo, které má velký výkon a zastane práci i ve stísněných prostorech, kde by byl větší stroj jako slon v porcelánu. Nevypadá božsky?

FM7B5953

 

My si ho nevybrali kvůli rozměrům, protože jsme měli celé parkoviště a místem jsme šetřit nemuseli. Důvodem bylo, že jde o nejtěžší stroj vybavený gumovými pásy. Větší mašiny už mají pásy kovové a ty by s mobilem udělaly rychlý proces. Kdyby nám šlo o to mobil zmasakrovat, byla by to volba, ale my mu chtěli dát aspoň nějakou šanci a mysleli si, že to takhle bude aspoň trochu vyrovnanější. Rozhodně ale nešlo o velké nadržování, protože gumový pás je tvrdý jak gumová palice, a navíc má na sobě velké profily s ostrými hranami. V rámci pozitivního přístupu k věci, jsme se snažili vymyslet, jak najet na mobil tak, aby to nekoupil ostrou hranou přímo na displej, ale pak jsme si řekli, že to z hlediska uživatelského testu není fér, a nechali to osudu. Když vám telefon spadne náhodou pod bagr, taky si nemůžete vybírat, z jaké strany se do něj pustí.

Přejetí jsme si domluvili na mostecké pobočce firmy Zeppelin CZ, která stroje Caterpillar dováží do Česka. Za ovládání krásného rýpadla ochotně usedl David Kohler, který se nenechal dlouho přemlouvat. „Já jsem pro každou blbost,” řekl a šel na věc.

Na hlíně i na dlažbě

Jak se můžete přesvědčit na videu, operace nebyla žádná věda. Jakmile David přejel mobil celou délkou stroje, šli jsme se podívat, jak to dopadlo. Čekali jsme, že spatříme smutnou hromádku součástek, ale telefon ležel vcelku zamáčknutý ve stopě pásu vytlačené do trávníku. Vypadal jako pásovec, který se před predátorem stočil do klubíčka, a vyčkává, až nebezpečí odezní. Skutečnou pravdu jsme se měli dozvědět v momentu aktivace tlačítkem. Takže?

 

 

Displej se rozsvítil, ale hned bylo zřejmé, že úplně bez úhony to nebude. Část obrazovky se slila a stala se nečitelnou. Mobil ovšem nadále fungoval, na displeji se dalo listovat a telefon i normálně telefonoval!

FM7B5929

„Na trávníku bychom to měli, tak nepřitvrdíme?” ptal se strojník David. Vzhledem k tomu, že jsme neměli co ztratit, přešli jsme z měkkého trávníku na další level: zámkovou dlažbu. Mobil jsme umístili do předpokládané dráhy monstra, ustoupili stranou a nechali dokonat dílo zkázy.

Ohledání překvapilo ještě víc než test na trávě. Displej vypadal vyřízeně, ale ukázalo se, že se z něj pouze odchlípla umělohmotná fólie proti poškrábání. Až při bližším pohledu se ukázalo, že se mírně rozjel rámeček na pravé straně. Nic víc mobilu nebylo s tím, že pořád normálně telefonoval.

 

Hodnocení:

CAT S30S se ukázal jako nečekaně vzdorovitý přístroj. Hodnocení souboje s více jak osmitunovým bagrem bychom nazvali remízou. Displej sice stoprocentně nevydržel, ale telefon fungoval dál. Nutně musíme dodat, že nešlo o zcela nový přístroj se zárukou, ale o mobil, který už jsme v minulosti nechali 2 x přejet terénní Toyotou Hilux. Protože jsme tento experiment dělali v poušti, do tlačítek se dostal jemný písek, který se dal vyjmout jedině tak, že jsme telefon rozmontovali. Tím jsme nejen přišli o záruku, ale při opětovném kompletování se poškodil závit jednoho z miniaturních šestihranů o průměru 0,7 mm. Byl to přesně imbus v pravé části. Z toho vyplývá pravděpodobnost hraničící s jistotou, že k poškození mobilu bagrem došlo právě kvůli tomuto neodbornému servisnímu zásahu. Poučení? Pokud chcete, aby váš mobil CAT přežil přejetí bagrem, nerozebírejte jej před tím doma na kuchyňské lince.

Připravil: Adam Maršál (text, foto a videa)

Zpět