BOJ O FOLLOWERY

AKI VOTRUBOVÁ: VÁŠ INSTAGRAM MUSÍ FUNGOVAT JAKO CELEK
#Velký test
#Test
Zpět

V prosincovém testu nám přistály tři super telefony: Samsung Galaxy S8, Huawei P10 a Apple iPhone 7 Plus. Uvažujete, že byste jeden z nich pořídili někomu blízkému jako vánoční dárek? Pak vás možná bude zajímat, jak se s kterým pracuje a který z nich má nejlepší foťák. Za redakci časopisu Charger si s telefony hrála česká instagramová královna Aki Votrubová.

 

Aki je profesionální instagramerka. Má 12 400 followerů a vede kurzy, kde zájemcům ukazuje, jak být na Instagramu úspěšný jako ona. My jsme s ní na tohle téma udělali rozhovor, který si můžete přečíst v druhé části tohoto testu. Ona sama od nás také dostala úkol – vytvořit tři vánoční kompozice, z nichž každou zvlášť vyfotí vždy na jeden z mobilů určených pro test. Fotky vloží do aplikace České pošty s názvem Pohledniceonline.cz (viz box dále) a pošle nám je do redakce jako vánoční přání. Náš art director pak posoudí, z jakého mobilu dopadla fotka nejlépe. Důvod je zřejmý – mobily občas klamou svými displeji a teprve po vytištění na papír se spravedlivě rozsoudí, který fotí nejlépe. A jak dopadly mobily podle hodnocení samotné Aki?

 

„Můj první dotykový mobil byl iPhone a od té doby se považuji za zarytého uživatele iPhonů. Dobře se mi s nimi pracuje, všechno vím intuitivně i poslepu. V testu se objevil i telefon, který denně používám, a bylo by tak trochu neobjektivní, kdybych jej měla hodnotit proti nim. Pro mě je jednoduše nejlepší. Ale co se zbylými dvěma Androidy?

 

I když jsem byla k Androidům vždy skeptická a nikdy ž.dný nevlastnila, byla jsem překvapená ze Samsungu Galaxy S8, který má podobně přátelské rozhraní a snadné ovládání jako moje jablko. Hezky reaguje na dotek a líbí se mi jeho nekonečný „infinit“ displej.

 

Pochválit musím i fotoaparát, protože fotky mají v náhledu hezké, jasné barvy a ostré kontury. Výsledek byl mnohem lepší než u Huawei, od něhož jsem vzhledem ke spolupráci s Leicou a jejími objektivy čekala hvězdnější výkony.

 

Fotografii jsem si z každého testovaného mobilu poslala mailem, abych ji mohla editovat v aplikaci VSCO, kterou mám ve svém telefonu. Zatímco u Samsungu jsem si s operací poradila jedna dvě, u Huawei byl malinko problém dostat fotku ven, protože nešlo přihlášení do mailu. Huawei také déle hledal mou domácí Wi-Fi. I v jiných ohledech mi přišel telefon o něco pomalejší.

 

Zatímco Samsung fungoval tak, jak by člověk od nového telefonu očekával, a to dokonce do té míry, že kdybych z nějakého bláznivého důvodu nemohla používat iPhone, do „es osmičky“ bych klidně šla, u Huawei jsem měla spoustu ale. Vizuálně se mi nelíbilo menu – Samsung měl mnohem hezčí ikonky. Ikonky v Huawei byly laděny do jedné barvy, takže jsem se v nich pomaleji orientovala, a menu bylo celkově méně intuitivní.

 

Samsung bych dokázala považovat za konkurenta iPhonu, kterému se blíží svým uživatelským rozhraním. Protože jsem nikdy v minulosti neměla příležitost seznámit se s Androidem, nevylučuji, že jeho uživatelé budou s Huawei v pohodě. Samsung mi lépe seděl i co do ergonomie, protože je větší a lépe se mi držel. Celkově jsem z něj měla „hiendovější pocit“.

 

FOTKA NA DŘEVĚ (HUAWEI)

Vánoce se blíží, je čas uvařit si kávu a pustit se do balení dárků! Doufám, že je to i tvoje nejmilejší činnost, protože dávat je mnohem více než dostávat!

Šťastné a veselé.

Aki

 

 

 

FOTKA S BRÝLEMI (SAMSUNG)

Nastává vánoční čas, a tak ti posílám kousek sebe, koláž, kterou jsem vytvořila a vyfotila přímo pro tebe!

Šťastné a veselé!

Aki

 

 

 

 

FOTKA SE SLUCHÁTKY (iPhone 7 PLUS)

Pomalu se nalaď na Vánoce, vždyť už jsou za rohem! Já si uvařím horkou čokoládu, pustím si Rolničky, rolničky, a pokud zbyde více času, pohádka Anděl Páně mě nemine!

Šťastné a veselé.

Aki

 

 

 

HODNOCENÍ GRAFIKA

Všechny tři fotografie by šly použít pro tištěnou pohlednici. Jsou sice trochu zrnité, ale při běžné velikosti pohlednice by si toho všiml jenom profesionál. Pro větší formát by ale náš grafik, který každý měsíc připravuje Charger pro tisk, zvolil raději fotografii pořízenou fotoaparátem. A který z našich účastníků testu pořídil technicky nejkvalitnější pohlednici? Je to Samsung S8!

 

AKI VOTRUBOVÁ: VÁŠ INSTAGRAM MUSÍ FUNGOVAT JAKO CELEK

 

Máš pro naše čtenáře nějaké tipy, aby byli úspěšní na Instagramu?

Většina lidí si neuvědomuje, že u Instagramu nejde jen o jednotlivé fotografie, ale o celkový koncept profilu. Náhled účtu, kde vidíme posledních 9, 12 nebo 15 fotek, působí jako naše výkladn. skříň, kde by každý uživatel měl ukázat svůj vizuální směr.

 

Co to znamená?

Znamená to, jaké téma rád fotí a jak fotky edituje. Fotky by se k sobě měly hodit jak vizuálně, tak obsahově, aby potenciální follower, který přijde na jeho profil, na první pohled viděl, co může čekat. Na základě prvního dojmu se uživatelé rozhodují, zda kliknout na Follow, nebo nikoli. Toto je ta nejdůležitější informace, která na mých školeních vyvolává „ahaefekt“. Lidé si najednou uvědomí, že instagram není o jednotlivých fotkách tak, jak je tomu na Facebooku.

 

Máš pro nás nějaké další finty?

Další věc jsou hashtagy. Jsou různé typy hashtagů, které mají různé cíle. Některé mají pouze zvýšit počty lajků a díky lajkům se pak fotka dostane k většímu počtu uživatelů. To jsou základní hashtagy jako #friends #love a další generické hashtagy. Potom jsou hashtagy, které sdružují české komunity, jako #igerscz nebo #vscocze. Potom jsou hashtagy, které jsou zároveň názvy repostovacích stránek, takže když použiji #postthepeople, tak mě veliká globální instagramová stránka může repostovat a díky tomu se moje fotka a můj profil dostanou ke spoustě uživatelů, kteří mi zase potenciálně mohou dát follow.

 

Co se naši čtenáři naučí na tvých kurzech?

Lidi většinou říkají, že je na nich skvělá atmosféra. Ale není to jenom díky mně, jako spíš tím, jaký typ lidí na ně chodí. Většinou jsou to fotografičtí nadšenci. Vůbec přitom nejde o to, že by měli mít drahé foťáky. Prostě je baví focení, věci kolem sebe zaznamenávají třeba jenom na mobil a chtějí se o tom dozvědět víc. Svoje know-how, které jsem sbírala během tří let práce s Instagramem, jim dokážu předat během tří hodin trvání základního kurzu. Často také dochází k situacím, kdy se potká např. fitness nadšenec s někým, kdo má zdravou výživu, a ti dva pak spolu odcházejí na kávu probrat další možnou spolupráci.

 

Co na workshopech fotíte?

Teď jsme v kavárně Pracovna ve Vlkově ulici na Smíchově pět hodin fotili flatlay kompozice. Jde o fotky, na nichž vidíte různě naskládané věci z horního pohledu. Zkoušeli jsme fotit hostinu, kosmetiku včetně záběrů s rukama a nohama. Nejúžasnější věci vznikaly, když se spojilo více lidí dohromady a kompozice a nápady si navzájem předávali. To je na kurzech to nejlepší. Nejde o to, že si jen vygooglíte nějaké rady, ale že skutečně naživo něco vytváříte a tím čerpáte reálné zkušenosti.

 

Fotíš spíš na foťák, nebo na mobil?

Teď převážně na foťák. Mám Olympus OM-D E-M10 Mark III. Fotím na něj hlavně kvůli objektivu se světelností f1,8 a ohniskovou vzdáleností 17 mm, což je u Olympusu o něco širší, než jak svět vidí lidské oko, a tím pádem je vhodný jak pro flatlaye, tak portréty. Olympus OM-D je prcek, který můžu dát i do tašky, takže mi tolik nevadí s ním chodit. Ale samozřejmě se občas stane, že je vybitý nebo že někam vyběhnu bez foťáku, a v tom případě  potřebuji telefon, jehož foťák mi dovede Olympus nahradit. V mém případě je to iPhone 7, ale díky tomuto testu bych si to uměla představit i se Samsungem S8.

 

Jak hodně upravuješ fotky a v čem?

Pokud někdo nemá zkušenosti s úpravou fotek, doporučuji aplikaci VSCO. Je intuitivní a blbuvzdorná. Filtry z jejich nabídky fotkám skutečně pomáhají. Jinak používám Lightroom, který pro úpravu fotek považuji za jednodušší než Photoshop. Upravenou fotku pak ještě přefiltruji ve VSCO. Pokud ji potřebuji rozšířit nebo k ní chci přidat text, udělám to v aplikaci Snapseed.

 

Na co se v následujících měsících můžou těšit tvoji followeři?

Během prosince a ledna budu postovat fotky z Nového Zélandu. V únoru se pak chystám na delší cestu do Paříže, takže novozélandskou přírodu vystřídám s městem. Těším se hlavně na kavárničky. Z dlouhodobějšího hlediska se chystám na cestu po Jižní Americe – čeká mě

Brazílie, Chile, Peru.

 

SLEDUJTE AKI:

Akivotrubova.cz

Instagram.com/akivotrubova/

 

POŠLETE BABIČKÁM POHLEDNICE Z MOBILU!

Ani Vánocům se nevyhýbaj. trendy, které říkají, že vánoční přání na pap.rových pohlednicích jsou zpět. Jak je ale udělat skutečně originální? Velice snadno, a to za využití vašeho mobilu. Na stránce Pohledniceonline.cz si stáhněte aplikace do svého mobilu. Vyfoťte fotku s vaším vlastním vánočním motivem a vložte ji do aplikace. Zvolte grafický design a na rubovou stranu vložte adresu a text vašeho přání. Pak už jen vyberte jeden ze tří formátů a lístek letí do schránky kdekoli v ČR. Platbu tisku a poštovného provedete přímo z aplikace platební kartou. Cena je od 23 Kč za kus. Aplikace je ke stažení zdarma pro Android i iOS.


Př ipravili Aki Votrubová a Adam Maršál, Foto: Instagram.com/akivotrubova

Zpět