ATOMAS

#hry
#appky
Zpět

K není křemík, F není fosfor a Si fakt není síra.

 

Dobře, encyklopedickými znalostmi chemie na baru neokouzlíte asi ani nadšenou studentku druhého ročníku VŠCHT. Přitom je to tak vzrušující obor – pořád se něco navzájem požírá, reaguje a v i deálním případě akce končí výbuchem. U hříčky jménem Atomas ale v ybouchnete leda tak v y sami.

 

Vypadá to tak jednoduše. Jedna kružnice a na ní pár barevných koleček, to přece nemůže nikoho rozhodit. Takže holt rozvášněně odklikáte tutoriál, protože všechno je naprosto jasné. Sázet vedle sebe kolečka stejné barvy (tzn. atomy stejného prvku) a o bčas mezi ně lupnout plusko, aby se sloučila, z vládne i c vičená opice. Jenže jak se z a tomů vodíku pomalu stávají atomy helia, lithia, beryllia a d alších prvků, k teré sotva dokážete v yslovit, zjistíte, že taková opatrná strategie k úspěchu nepovede.

 

Hrací plocha se totiž začne nebezpečně rychle plnit, a j akmile se vám do ní už žádný další atom nevejde, je konec. Daleko efektivnější je v ytvářet řetězové reakce, přesně, jak říkali v tom tutoriálu. Ale jak to má člověk vědět, že. Takové řetězové reakce nejlépe docílíte, když atomy budete skládat hezky symetricky. Nejlépe to ilustruje obrázek vpravo – kdybyste teď poslali plusko mezi dva vodíky vpravo dole, zreagují všechny atomy kromě helia, vznikne k yslík a j ste zas na koni. Tohle vás ve škole nenaučili, co?

 

Atomas je snadné se naučit, ale zatraceně těžké ovládnout. A v ůbec nejtěžší je se od něj odtrhnout. Pokaždé, když celé vaše snažení zmaří jeden nevhodný atom, ve vás sice něco malého umře, ale zároveň zajiskří naděje, že příště to bude lepší. Tak jednoduchá hratelnost je zkrátka nebezpečně návyková a v šem přístupná. Pokud se jako chemik osvědčíte lépe než autor tohoto textu, dotáhnete to od vodíku až třeba ke kryptonu.

 

iconATOMAS

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 


Text: Lukáš Kunce

Zpět