APPLE WATCH 1 V TESTU T-CROWD

KOUPIT, ČI NEKOUPIT?
#Připojené hračky
Zpět

Jistěže si můžete koupit nové Apple Watch 2. Ale upřímně – když se podíváme do tabulek, oproti předchozí generaci nabízejí vlastně jen vodotěsnost a GPS. Není teď ten pravý čas zaběhnout si do obchodu pro jedničky za lepší cenu? Nebo to zas není taková sláva a nové budou lepší? Co od nich můžete čekat, vám v nekompromisním testu řekne člen testovací jednotky T-Crowd Patrik Sláma, který pracuje ve zdravotnictví, a má tak jedinečnou příležitost srovnávat testované produkty s profesionálními přístroji.

 

Už i krabičku u Apple vymysleli jinak než ostatní a musím říct, že jsem byl z té dlouhé nudle celkem překvapený. Při vybalování chválím uložení druhého řemínku, který mi poskytuje možnost vybrat si mezi velikostí S a M. Oba jsou součástí balení a na první pohled dokládají pověstnou „applovskou“ preciznost.

 

Jenže – první nabíjení trvá déle, než bych čekal. Důvodem ale může být, že hodinky nebyly delší dobu používány. Zapínám je a těším se, že si vyberu design ciferníku. Místo toho přichází upozornění, že musím provést update na systém watchOS 3.0. Bez toho se na ciferníky nepodívám. Nezbývá než stahovat a čekat, což je na mnohem delší lokty, než by mi bylo milé. Když je kolečko u konce, přichází další update na watchOS 3.1 a s ním zase čekání. Tohle je opravdu velké minus. Jsou to snad hodinky, se kterými budu jenom ztrácet čas?

 

IMG_0895

 

Za necelou hodinu je update hotov! Ufff. Čekání se ale vyplatilo, protože výběr ciferníků je pestrý od číselných, modulárních, pohybových, astronomických, časosběrných až po myšáka Mickeyho či chronograf. Jakmile si vyberete, máte další možnosti, v nichž si nastavíte třeba informace o počasí, časy východu a západu slunce, kalendář, rychlé volby a další. Tyto možnosti ale nejdou nastavit u všech ciferníků, protože některé jsou svými tvůrci omezeny. Pokud se rozhodnete instalovat nové ciferníky, připravte se na zábavu v podobě další porce čekání.

 

Pro něčí vkus jsou zobrazované „tovární“ přednastavené funkce až příliš barevné, někdy to připomíná omalovánky a myslím, že by stačily i tlumenější barvy, které využívají některé jiné aplikace. Když se vám to rozsvítí na obchodním jednání nebo na schůzce, může to pro někoho působit dětinsky a nemístně rušivě.

 

Zklamáním pro mě je také výdrž baterie. Jakmile zapnu všechny funkce včetně měření tepu, baterie je během 12 hodin na kritické úrovni. Jestli to máte k nabíjení daleko, vyplatí se spustit režim Rezerva, kdy se vypne systém včetně všech služeb a hodinky až do dobití ukazují pouze čas. V tomhle módu pak vydrží až dva další dny. A pozor – při zapnutí je náběh systému opět na nachystání pořádné svačiny, protože i v tomhle případě si pěkně počkáte.

 

Nadšený nejsem ani z komunikace s iPhonem. Hodinky jsem testoval s iPhonem SE a iPhonem 6s Plus, a co se týká softwarových komunikací, je první verze Apple Watch opravdu žalostná. Jak update, instalace ciferníků, tak i instalace aplikací trvá a trvá. Očekával bych rychlejší proces.

 

Menší útěchou je skoro zázračná voděodolnost IPX7. Sprcha ani mytí nádobí nemají na hodinky vůbec žádný vliv. Zdá se, že by jim nevadilo ani koupání. Přestože jsem viděl řadu testů, kde se s hodinkami normálně plavalo, osobně bych to nedoporučoval, a to už i z jednoduchého důvodu – nemá to žádný význam. Mají snad nějakou aplikaci na plavání?

 

Opravdu se mi líbí upozornění, že si mám udělat chvilku sám pro sebe s tím, že bych se měl během náročného dne aspoň na chvilku zastavit a zklidnit svoji mysl. „Udělejte si chvilku pro sebe a pořádně se nadechněte.“ Květinka na displeji se postupně rozvíjí a opět zavírá, v ten samý moment vám hodinky společně s jemnými vibracemi radí, kdy se máte nadechnout a kdy zas vydechnout. Během zklidňování mysli se vám měří tep a dle vámi nastaveného času relaxace se po uplynutí uběhnuté doby zobrazí data týkající se vašeho stavu pro daný den. Jednou za sedm dní se vám pak ukáže historie vaší týdenní relaxace. Vše najdete v aplikaci Zdraví ve vašem iPhonu.

 

AW vás také motivují k pohybu a cvičení. Vše si nastavíte v aplikaci Aktivita, která se vám po spárování stáhne do iPhonu. K pohybu vás hodinky povzbuzují během celého dne. Denní průběh můžete sledovat jak v AW, tak i ve svém smartphonu. Stejně tak si můžete prohlédnout, jak si vedete v daném týdnu, a své aktivity můžete vylepšovat. Na svůj týdenní cíl se můžete kdykoli podívat, a jakmile dosáhnete své denní mety, přijde automaticky upozornění (můžete si ho samozřejmě i vypnout). Denní plán si můžete operativně měnit i na hodinkách. Druhů cvičení je celá řada. Po jejich dokončení dostáváte odznaky jako další motivaci a můžete své výsledky i sdílet s přáteli.

 

Pojďme se podívat, jak AW reagují na dotyky. Gestem nebo „svajpem“ dolů stáhnete klasické „Oznámení“, jak jej znáte z iPhonu. Stejně tak jej můžete i spravovat. Gesty zleva doprava si měníte ciferníky, a to tak, jak si je nastavíte v aplikaci Watch v iPhonu. Gestem nahoru vyvoláte nabídku, kde spravujete baterii, zapínáte či vypínáte režim Letadlo, Tichý režim, režim Nerušit, vibrace či AirDrop.

 

Krátkým stiskem kulatého tlačítka zobrazíte všechny aplikace v AW a otáčením kolečka přibližujete a oddalujete pro lepší přehlednost. Pozice těchto aplikací jednoduše změníte přidržením jedné z nich a přesunutím na požadované místo. Dlouhý stisk nedělá nic a ani není možnost nastavení této volby. Možná škoda…

 

Krátký stisk tlačítka Power vyvolá nabídku zvanou „Dock“ a uvidíte pouze to, co si v iPhonu opět nastavíte, třeba souhrn denní aktivity, různé aplikace, budíky, relaxaci neboli dýchání a další. Já osobně využívám funkci přehrávání a rychle tak přepínám skladby či upravuju hlasitost. Dlouhý stisk tlačítka Power vyvolá nabídku vypnutí, zobrazení zdravotního ID (opět nastavení v iPhonu) a možnost zavolání tísňové linky.

 

Během testování mi po delší době přišel další update, a to na watchOS 3.2, který přináší funkci Kino, a ihned jsem ji vyzkoušel. Hodinky se při otáčení rukou a příchozích notifikacích nerozsvítí, a tak ostatní diváky neruší při sledování filmu. Pro upozornění pouze mírně zavibrují. Tuto funkci oceňuji, protože nemusím vždy myslet na aktivaci režimu letadlo či nerušit. Bohužel se ale opět nic nemění na době trvání updatu, a tak jsem zase čekal necelou hodinku, než se vše aktualizovalo a já mohl hodinky opět plně využívat.

 

Kdybych to měl shrnout, s nošením a funkcemi jsem velice spokojen. První řadu Apple Watch teď už pořídíte levněji, a pokud nepotřebujete aktivní GPS či vodotěsnost a strpíte delší aktualizace, jsou Apple Watch series 1 tou správnou volbou.

 

» Apple Watch 1 42 mm nyní už od 7790 Kč. Více testů najdete na www.t-crowd.cz.

 


Text: Patrik Sláma, Foto: Adam Maršál a Patrik Sláma

Zpět