Aplikace, od které se už nikdy neodtrhnete

Google Arts & Culture
#v síti
Zpět

Leonardo da Vinci, Frida Kahlo, Yosemitský národní park, současné umění, historické fotografie, 360° videa, Street View z nejslavnějších památek světa nebo Louvre. To je jen malá ochutnávka toho, co všechno můžete zažít na Google Arts&Culture.

google-culture-ats-1920x1080x-e1468968042999

Co to vůbec je?

Celá rozsáhlá online platforma, která má za cíl uchovat a zpřístupnit všem umělecká díla, památky i historické události, vznikala ve spolupráci s různými kulturními institucemi včetně legend jako je Tate Gallery v Londýně, Metropolitní muzeum umění v New Yorku a galerie Uffizi ve Florencii. Dnes si na Google Arts&Culture můžete z umění a kultury najít a prohlédnout téměř vše, co vás jen napadne. A to zadarmo, bez dlouhých front a náročného cestování.

Jak se k tomu dostanu?

Ke všem sbírkám se dostanete přes webový prohlížeč v počítači, ale opravdoví kulturní nadšenci si mohou stáhnout také aplikaci pro Android nebo iOS a využít ji například místo průvodce při návštěvě světových muzeí a galerií nebo si ukrátit dlouhý čas v čekárnách a dopravních prostředcích. Google A&C můžete nacpat také do svých chytrých hodinek a televizí. A bonus? Je už částečně v češtině!

A co všechno si můžete na platformě vychutnat?

Třeba…

 1. Jednu z nejnovějších a nejzajímavějších sbírek vůbec – Tváře Fridy Kahlo, ve které najdete více než 800 děl a artefaktů mapujících život a tvorbu této ikonické mexické malířky.
  Tip: Přečtete si Fridino vlastnoruční věnování ukryté v autoportrétu pro jejího milence Lva Trockého. Nebo omrkněte Fridino spodní prádlo. Sbírka totiž obsahuje také fotografie z jejího šatníku.Frida Kahlo
 2. Příběhy módy. Vypráví nám o tom, co vše je za oblečením, které nosíme, jak je móda propojená s uměním, jaká hnutí se v módě kdy objevila i kdo jsou největší módní ikony všech dob.
  Tip: Víte například, že Audrey Hepburn i Marilyn Monroe byly múzami jednoho módního návrháře? Že existují dokumenty z punkové éry v Británii, které by bez Google Arts&Culture téměř nikdo neviděl? A že v osmdesátkách na módních molech frčely absolutně skandální korzety?korzet
 3. Street Art pro všechny věkové kategorie. Myslí si vaši prarodiče, že Street Art je pouhý vandalismus a že z něj nic pořádného nikdy nevzešlo? Vyveďte je z omylu s touto sbírkou poskládánou ze špičkových výtvorů umělců z celého světa.Tip: Můžete si prohlédnout graffiti z Berlínské zdi, omrknout Banksyho díla a porovnat českou streetartovou scénu s tou argentinskou, australskou nebo portugalskou.street art
 4. Příběhy holocaustu. Osudy Židů za druhé světové války zřejmě nikdy nepřestanou být šokující, děsivé a smutné zároveň. A tak je potřeba si je neustále připomínat, aby se na ně nikdy nezapomnělo. Sbírka na Google Arts & Culture těchto příběhů, fotografii, videí, obrazů a artefaktů shromažďuje spoustu a poskytuje bohatý materiál pro samostudium.
  Tip: Objevte celý příběh a fotografie ze života Anny Frankové nebo se podívejte na fotoalbum z Osvětimi.anne frank
 5. Významné postavy z historie. Zajímá vás některá známá osobnost ať už z dávné či novodobé historie? Každá výstava zde vypráví příběh pomocí dokumentů, fotek, videí a v některých případech i osobních svědectví o událostech.
  Tip: Prozkoumejte fotogalerii věnovanou jen a pouze Václavu Havlovi zachycenému mezi roky 1975-2011 fotoaparátem Ondřeje Němce nebo se vraťte v čase do roku 1952 – doby korunovace královny Alžběty II.osobnosti
 6. Otevřené dědictví. Jedná se o největší a nejdetailnější 3D digitální archiv ohrožených divů světa, tedy památek, kterým hrozí zánik kvůli například častým zemětřesením v oblasti či válkám. Můžete se tak buď teď hned vypravit do světa a vyhledat tyto významné památky v zemích jako je Sýrie či Mexiko, dokud ještě stojí anebo mrknout na net a všech 25 z nich si v klidu projít.
  Tip: Obdivujte starověkou mayskou metropolí Chichen Itza a nevynechte úžasný chrám v barmském Paganu. bagan_VR

Text: Aneta Ščotková

Foto: Google Arts & Culture

Zpět