ALEX DOWIS:

Rychlý jako světlo
#Návody a inspirace
Zpět

Porotu soutěže Československo má talent před čtyřmi lety odrovnal portrétem Michaela Jacksona, který namaloval na plátno pouze za použití světla. „Chtělo se mi brečet, protože jsem měla pocit, jako kdyby Michael přišel a chtěl nám něco říct,“ dojala se tehdy porotkyně Lucie Bílá. Nyní 5. a 6. listopadu byl Alex Dowis tvořit světlem na pódiu na jejím koncertě v O2 areně v Praze. Jak se maluje světlem, nám bývalý graffiťák pověděl během rozhovoru na Jižním Městě, kde to všechno začalo.

 

promo1

Dowis je umělecký pseudonym, který vychází z období na konci devadesátých let, kdy Alex tvořil street art na ulici. Byl to jeho podpis. Žil na Jižňáku v baráku hned vedle Oriona (PSH), se kterým chodil na základku. Ještě dnes na Chodově potkáte zdi, kde blednou jeho dvacet let staré podpisy. „Jasný, že jsem s tím měl nějaký opletačky,“ říká Alex. „Šli jsme i do tvrdších akcí, takže honičky s policajty proběhly.“ Ale graffiti na hraně zákona jsou minulostí a Alex nahradil spreje světlem, pískem a možná si vzpomenete na televizní reklamu, v níž kreslil dokonce moukou „Babiččina volba“. Loni režíroval zahajovací ceremoniál k mistrovství světa v hokeji a v těchto dnech mu vychází komiks Jack Russel: zachránce planety, inspirovaný výtvarným odkazem Vladimíra Jiránka, tvůrce postaviček Boba a Bobka, Pata a Mata. V brzké době se pak můžeme těšit na stejnojmenný animovaný film. Dowis se rozhodně nenudí…

img_7837

 

Těžištěm jeho tvorby je light art – kreslení světlem na luminiscenční plochu. Zkušenosti z graffiťácké minulosti se mu pořád hodí. Vytváří nadživotní formáty a jeho svítilny fungují na podobném principu jako spreje a mají dokonce stejný úchop. Orientace v naprosté tmě připomíná éru sprejování vagonů metra v tunelu, kdy Alex musel bez možnosti odstupu zvládnout nasprejovat velký obraz, který vizuálně fungoval a měl správné proporce i ve chvíli, kdy metro přijelo na nástupiště a cestující se na něj dívali z větší vzdálenosti.

 

„Druhá věc je rychlost provedení. U ilegálního graffiti je svižná práce nezbytná, což dnes aplikuji na scéně, kdy během několika vteřin odmaluji sérii několika obrázků. Graffiti a light art mají určitě mnoho společného,“ vysvětluje Alex. Nevýhoda je, že světlo oproti obrazu sprejem vyprchá a zmizí. Na druhou stranu světlo neteče, nesmrdí, nešpiní a nemusí se řešit náplň. „Nikdy jsem se nesetkal s jiným výtvarným médiem, které by bylo takhle rychlé. Světlem se jednoduše tvoří rychlostí světla. Za šest vteřin namaluju polorealistický obličej v nadživotní velikosti,“ popisuje Alex.

jr_hlavni_postavy_jack_russel

 

Kreslení světlem je výtvarná technika jako každá jiná s tím, že se provádí svítilnou na plátno napuštěné fosforem, které po nasvícení ve tmě světélkuje podobně jako hvězdičky v dětském pokojíčku. Alexe inspirovala americká firma Crayola, která vyrábí černé stany pro děti s plochou, na kterou mohou kreslit světlem. Pro svou tvorbu si vyvinul své vlastní plátno velkého formátu se specifickou gramáží a vlastnostmi, na které může tvořit i zezadu, aby divákům nebránil v pohledu na dílo. Stejně na míru si vyrábí svoje svítilny, které co možná nejvíc připomínají plechovku spreje, s nímž je zvyklý pracovat přes dvacet let. Ve světě existuje čim dál více lidí, kteří se snaží kopírovat Alexův styl malování, samozřejmě bez jeho svolení. V některých jejich promo videích můžete objevit záběry přímo Alexovy tvorby. „Viděli to na internetu a okopírovali to,“ směje se pražský výtvarník, jehož ateliér nemá ve světě konkurenci. Sdružuje čtyři umělce, ale nebrání se dalším posilám. „Komu je pod pětadvacet let a má pocit, že by na to měl, může se s námi spojit,“ říká Alex.

 

K práci využívá i svůj mobil. Protože všechny telefony vždycky rychle rozbil, dlouho používal obyčejnou starou nokii s analogovými tlačítky. „Před necelým rokem jsem si pořídil Android a je to obrovský pomocník,“ říká Alex. „Smartphone krásně fotí a můžu si tak dokumentovat svoji práci. Díky SD kartě má velkou paměť. Baví mě vstup Mini USB. Na foťák, který má lepší rozlišení, si natočím záznam svého představení, a abych měl sebereflexi, připojím přes čtečku kartu ze svého foťáku k mobilu a kdekoli v backstage se můžu na celé video v klidu podívat.“

1

 

Chcete vidět light art naživo? Přijďte do divadla Ta Fantastika v Karlově ulici kousek od Karlova mostu. V nadcházejícím půlroce bude představení v pondělí, ve středu a v pátek od pěti hodin. Představení má 40 minut a neskutečně odsejpá. „Dá se to přirovnat k thajskému boxu, protože je přitom zapojené celé tělo.“ Dalších dvacet minut potom tvoří workshop s diváky. Light art si lze objednat i na firemní akce nebo svatby.

 


 

Text: Adam Maršál, foto: archiv Alexe Dowise

Zpět