7 profi tipů pro lepší fotky z mobilu

Jak zachytit lidi v pohybu
#Sport a pohyb
Focení a natáčení sportu je královská disciplína. Naučit se zachytit lidi v pohybu není vůbec snadné, tím spíš na mobil. Několik užitečných triků vám poradí Lukyn Wagneter, profesionální fotograf pracující pro Red Bull Media House.
Zpět
  1. Zlatý řez

Pravidlo zlatého řezu využívali hodně renezanční malíři. Funguje, ale nebojte nemusíte kvůli tomu nic zvláštního studovat. Pravidlo se týká umístění podstatného objektu, jako je např. hlava portrétovaného člověka, skateboardista nebo lyžař v letu v celkové kompozici. Na mobilu si zapněte mřížku. Zlatý řez je tam, kde se protínají linky. Při komponování fotek z extrémních sportů platí ještě pravidlo, že by měl být vidět odraz i místo dopadu.

 

LW-20150306_EXCLNT_SOLDIERS_Destne_v_Oh_CZ_HQ-4140

 

  1. Neořezávejte

Většina telefonů umožňuje nastavit formát focení na čtverec. Když si ale doma vzpomenete, že jste přišli o část fotky, tak už máte smůlu. Z obdelníku naopak čtverec oříznete kdykoli. Proto radím nechávat si nastavené základní poměry stran fotky.

 

  1. Rozšiřte výbavu

Nemusíte se spokojit jenom s ohniskem na telefonu. Výbavu můžete rozšířit např. o předsádkový ultraširoký objektiv – tzv. rybí oko nebo naopak přibližující teleobjektiv. Např. Black Eye nabízejí objektivy už od šesti set korun. Nemusíte nic montovat ani lepit, protože objektivy se na mobil přicvakne jako kolíčková klipsna. Koupíte třeba na www.objektivnamobil.cz/blackeye.

 

  1. Naučte se funkce

U videa užijete zpomalený záběr, který dneska nabízí skoro každý telefon. Ve spojení s rybím okem se tak dají pořídit skvělé sportovní záběry. Pěkně se zaznamená provedení triku. Zrovna na nějakém extrémním závodu, jako je Excelent Soldiers, kde je skok relativně daleko, si jezdce natočíte a budete mít pěkné záběry. Další důvod je ten, že na fotku potřebujete rychlejší čas, což není u nočních závodů vždy dost dobře možné nastavit. U videa tento problém odpadá. Zpomalené záběry užijete i na dovolené. Krásně to vynikne například na textuře přelévajícího se moře.

 

  1. Udělejte si sekvenci

Na iphonu například stačí držet spoušť a telefon pořídí řadu záběrů za sebou. Ze série si pak vyberete okamžik, kdy je závodník v nejlepší fázi triku a tu si pak upravíte. Efektní jsou sekvence, kde je v jednom záběru rozfázovaný trik od odrazu až do dopadu. Dosáhnete toho skoro stejně. Pořídíte sérii záběrů a pomocí nějaké aplikce si je složíte do jednoho snímku. Důležité je během snímání s telefonem nehýbat. Z aplikací vyzkoušejte například Action Shot.

 

SM_20150307_20150306_ExcelentSoldiers_day01_3827

  1. Upravte si fotky

Většina fanoušků fotografie zná velmi dobře Instagram s celou jeho šíří barevných filtrů. Já k úpravě používá aplikaci Adobe Photoshop Lightroom. Je to pro lidi, kteří si chtějí vyhrát s každým aspektem fotografie. Kdo chce, naučí se to celkem rychle. Dobrá aplikace na úpravu je Snapseed, ve které se dá dělat naprosto všechno včetně lokálního ztmavení nebo zesvětlení.

 

  1. Vypněte blesk

Když je velká tma, blesk vám pomůže osvítit scénu tak, aby se dala vyfotit. Smysl to má, pokud fotíte objekt, který je od vás zhruba do jednoho maximulně do dvou metrů. Na párty na baru to tedy fungovat bude. V jiném případě je blesk k ničemu. Já sám ho mám trvale vypnutý. Někdy stačí, podívat se, odkud jde nejlepší světlo a kamarády postavit tak, aby jim svítilo do tváře. Když chcete vyfotit například kapelu na koncertě, sledujte chvíli, kdy na podiu bliká jaké světlo. Není to pořád modrá, ale občas problikne třeba žlutá, která je daleko výraznější. Snímek je čistší a kontury se tak neslévají. V zásadě je tam nejvíc světla. Na displeji si prstem zaostřete zpěváka na DJ, o kterého vám na fotce jde.

 

SM_20150307_20150306_ExcelentSoldiers_day01_3852

Tip Chargeru: Focení akčních sportů si můžete vyzkoušet například na největším freeski závodu sezony s názvem Excelent Soldiers, který se koná 4. – 6. března 2016 v Deštném v Orlických horách. Na obřím skoku v podobě předválečné pohraniční pevnosti se létá až 25 metrů daleko. Každoročně zde startují top rideři z celého světa včetně olympijský závodníků a medailistů z X-games, které jsou považovány za olympijské hry extrémních sportů. Více najdete na www.excelentsoldiers.cz

Zpět