6 HUDEBNÍCH NOVINEK, KTERÉ ZMĚNÍ CHEMII VE VAŠEM MOZKU

#hudba
Zpět

O tom, že melodie ovlivňují náš mozek i naši náladu, není nejmenších pochyb. Už víte, kterou hudební novinku si dáte zítra ráno k snídani? Možná, že máte na hlavě sluchátka a posloucháte hudbu v tramvaji cestou do práce. Nebo vám vaše oblíbená deska pomáhá vyvolat smršť kreativních nápadů před pracovním brainstormingem. Na příkladu šesti novinek si ukážeme nejnovější vědeckou teorii o tom, jak hudba pracuje s naším mozkem. Je to určitě levnější než psychiatr. Vyzkoušejte!

 

BRIANA MARELA NA DEPRESI I BOLEST Z ROZCHODU

CALL IT LOVE

briana_marelaAmerická hudebnice se na svém čtvrtém albu nazvaném Call It Love rozhodla vyjít ze stínu zvukových experimentů na přímočařejší indie-elektronickou stezku. Skladatelka, která v Olympii vystudovala hudební technologie, dokáže vykouzlit opravdu nevšední kombinace zvuků a spolu se svou dvorní producentkou Alex Somers, jež dlouhodobě spolupracuje třeba se Sigur Rós nebo Damienem Ricem, opět vytvořila jedenáct originálních písní, které cílí na náročnější posluchače a fajnšmekry. Je dokázáno, že poslech hudby umí vyvolat hluboké emoce, které v těle zvyšují množství dopaminu, tedy nízkomolekulárního neurotransmiteru, který se obvykle vyplavuje při sexu nebo prožívání něčeho příjemného. Pokud jste smutní, lehce depresivní nebo vám chybí energie, vyzkoušejte novinku Briany Marely a nechte se unést na příjemné vlně svých hormonů štěstí.

 

damian_marleyDAMIAN MARLEY PRO POHODOVÁ RÁNA I VEČERY

STONY HILL

Vědci zabývající se vlivem hudby na lidskou psychiku rozdělují posluchače do několika skupin podle žánru, ke kterému nejčastěji inklinují. Fanoušci reggae mají podle nich vysokou sebeúctu, jsou kreativní, nejsou příliš pracovití, ale zato nemají sklony ani k depresím, ani k agresi. Dlouhých dvanáct let napínal syn legendárního jamajského zpěváka své fanoušky. Ti se nyní konečně dočkali pokračovatele desky Welcome To Jamrock v podobně novinky Stony Hill. Umělec na ni zařadil celkem osmnáct skladeb a do reggae tentokrát přimíchal i další hudební styly. Hraje si tu s elektronikou, funky i rockem a jako producentského pomocníka si přizval i svého staršího bratra Stephena. Užijte si spolu s Damianem hravé a pohodové babí léto!

 

TAUREN WELLS NA CESTU K DUCHOVNÍMU POZNÁNÍ

HILLS AND VALLEYS

tauren_wellsAmerický psycholog českého původu Stanislav Grof říká, že dnešní západní člověk už není schopen náboženského prožitku. Že dokáže prožívat pouze věci sexuální nebo estetické. Hudební produkce je proto často tím, co nám zprostředkovává obojí. Pódium je místem, které ze své přirozené podstaty vyvolává estetický prožitek, a hudba, která na něm zní, má často onu kýženou funkci duchovního mediátora. Přesto existují i hudebníci, kteří Boha do své tvorby dokážou dostat přímo. Tak například jednatřicetiletý americký hudebník, který svou dosavadní tvorbu spojoval hlavně s kapelou Royal Tailor, jež za obě svá studiová alba získala nominace na cenu Grammy. Když však předloni ohlásili pauzu, vrhl se na sólovou dráhu a nyní představuje svůj debutový počin. V jedenácti písních míchá pop, rock, elektroniku a typický křesťanský styl zvaný worship a jako hosty přivítal zpěvačku Hollyn a rappery Daviese a KB.

 

PrintMARIKA HACKMAN PRO ZDRAVÉ SEBEVĚDOMÍ

I’M NOT YOUR MAN

V polovině 20. století se začalo stále více prosazovat léčení pomocí hudby a rozvinula se takzvaná muzikoterapie. Ta jako způsob léčby využívá nejen hudbu samotnou, ale i hlas, rytmus a vibrace. A nejlepší samozřejmě je léčit se svou vlastní hudbou. Tak jako bývalá modelka Marika Hackman. Pětadvacetiletá kráska už nechtěla být ramínkem na šaty a potřebovala obhájit před sebou i celým světem svou sexuální orientaci. Stala se proto písničkářkou a právě teď předkládá své nové album. Je pokračováním jejího osobitého hudebního projevu, který osciluje na pomezí folku a punku. Něžné kytarové vyhrávky se na albu s příznačným názvem I’m Not Your Man mísí s postpunkovými groovy a notnou dávkou psychedelie. V textech rozvíjí svoje vlastní příběhy, řeší bisexuální orientaci i těžkosti mezilidských vztahů.

 

SEVDALIZA PRO POCIT ABSOLUTNÍ VOLNOSTI

ISON

sevdaliza 3Podle vědců jsme přitahováni hudbou odpovídající protipólu toho, co aktuálně prožíváme. Chceme-li se uklidnit, pustíme si hudbu pomalou, pro povzbuzení zase dobře funguje rychlá svěží hudba. A samotný výběr už pak záleží jen na našem osobním vkusu. Je však třeba myslet na to, že hudba by neměla náš život přesytit a zahltit. Třicetiletá umělkyně, která si říká Sevdaliza, se narodila v iránském Teheránu, ale od svých pěti let žije v Holandsku. Je zvyklá dělat si, co chce, a to za všech okolností. Ve své tvorbě experimentuje s trip hopem, popem, r’n’b, elektronikou i downtempem. Na svém debutovém albu Ison nashromáždila většinu písní, které vznikly od vydání jejího prvního singlu Clear Air před třemi lety. Producentsky ji podpořil pařížský hudebník STWO.

 

laurel_haloLAUREL HALO K NABOURÁVÁNÍ STEREOTYPŮ

DUST

Dopaminu se přezdívá „bohémská chemikálie v mozku“. Ať už vyrazíme na první rande, rozečteme novou knížku, koupíme si nové boty, nebo stáhneme nové album, faktem je, že každý nový cíl dokáže roztočit naše centra potěšení na plné obrátky. Americká skladatelka, producentka a zpěvačka, která v současnosti patří mezi nejuznávanější tvůrkyně experimentální hudby, předkládá své třetí „inovativní“ album nazvané Dust. Rozbíjení klasických popových struktur, noiseové momenty doplněné freejazzem, samplovaným hlasem i elektroakustikou, vytváří hudební koláž, kterou si budete chtít pouštět pořád dokola, i když na poslech není zrovna nejjednodušší.

 

 

KONCERTY – ZÁŘÍ 2017

 

OMEGA (HUN): 2. 9., VELKÝ SÁL LUCERNA

RISING APPALACHIA (USA): 5. 9., ROCK CAFÉ

TRICOT (JAP): 5. 9., UNDERDOGS’

DEAD BY APRIL (SWE): 6. 9., FUTURUM MUSIC BAR

DOG EAT DOG (USA) + JOLLY JOKER & P.B.U.: 6. 9., ELEVEN CLUB

IVAN KRÁL (CZ): 7. 9., SONO CENTRUM

IVA BITTOVÁ (CZ): 8. 9., DIVADLO DOBEŠKA

THE DRUMS (USA): 10. 9., LUCERNA MUSIC BAR

CAKES DA KILLA (USA): 13. 9., FLÉDA

ZION TRAIN (UK): 14. 9., FUTURUM MUSIC BAR

PAPA ROACH (USA) + FRANK CARTER & RATTLESNAKES (UK): 17. 9., MALÁ SPORTOVNÍ HALA

MATISYAHU (USA): 18. 9., LUCERNA MUSIC BAR

DJ SHADOW (USA): 20. 9., ROXY

PROUZA (CZ): 21. 9., METRO MUSIC BAR

SMACK (CZ): 23. 9., KŘEST ALBA, ROXY

RYTMUS (SK): 23. 9., RADOST

FLORA + NEVER SOL: 25. 9., KABINET MÚZ

TIMBER TIMBRE (CAN): 26. 9., EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR NOD

BEN CRISTOVAO (CZ): 28. 9., ŽLUTÉ LÁZNĚ

NAZARETH (SCT): 28. 9., SONO CENTRUM

SEETHER (JAR): 29. 9., LUCERNA MUSIC BAR

THE FLATLINERS (CAN): 30. 9., 007 STRAHOV


Text: Veronika Kratochvílová, Foto: archiv firem

Zpět