6 hudebních mágů, kteří dali filmům duši

#hudba
#appky
Zpět

Není to jen dobře napsaný scénář, důmyslná kamera, inteligentní režie, hvězdné obsazení nebo nÁpaditý střih. Jednou ze základních a neodmyslitelných složek filmu je i hudba. Právě ona totiž stupňuje děj, dotváří emoce i atmosféru. Nudnou zápletku dokáže přetavit do několika dramatických zvratů, komedii umí uzemnit a drama zjemnit. Umí šokovat, zahřát i rozbrečet. Bez hudby by film nebyl tím, čím je. To ona mu dává duši. Připomeňme si 6 talentovaných skladatelů, kteří se do světa filmu otiskli jako fosilie.

 

John Williams1JOHN WILLIAMS

Je mu 85, získal 50 nominací na Oskara a 5 z nich proměnil. Dvorní skladatel filmů Stevena Spielberga a George Lucase je jednou z žijících a stále ještě tvořících legend filmové hudby. Na svém kontě má takové zářezy, jako jsou Čelisti, Star Wars, E.T. Mimozemšťan nebo Schindlerův seznam, Indiana Jones nebo Harry Potter, a takřka za každý svůj filmově-hudební počin byl nominován. Svůj hudební talent předal i svému vnukovi Josephu Williamsovi, který jej zúročil v rockové legendě Toto.

 

Danny Elfman at Comic ConDANNY ELFMAN

Losangeleský zpěvák a hudební skladatel se proslavil spoluprací s režisérem Timem Burtonem a svoji nesmazatelnou hudební stopu zanechal třeba ve filmech Střihoruký Edward, Planeta opic, Karlík a továrna na čokoládu nebo Alenka v říši divů. Byl dlouholetým členem new wave kapely Oingo Boingo, kterou v roce 1972 založil jeho bratr Richard. Ačkoliv nemá žádné hudební vzdělání, vytvořil si svůj specifický styl, který si zamilovali lidé po celém světě. Vybavíte si úvodní znělku k seriálu Simpsonovi?

 

WP2015_EnnioMorricone_FFM_autor_Sven-Sebastian SajakENNIO MORRICONE

Co vám naskočí, když se řekne Tenkrát na Západě? Opuštěná železniční stanice, tři muži a jeden z nejslavnějších westernů v historii světové kinematografie? A pak také geniální skladba, která byla několikrát otextována a oživena po celém světě. Do české verze se snad nejvýznamněji vepsala ve spojení s hlasem Věry Špinarové, avšak originál je jen jeden. Dnes osmaosmdesátiletý italský skladatel, jenž za ním stojí a který se zasloužil o hudbu k více než 30 westernům a bezmála pěti stovkám filmů i televizních seriálů, se vyznačuje velmi úsporným stylem komponování a extrémním citem pro detail. V roce 2007 získal právem Oscara za svoje celoživotní dílo. Ennio stále žije!

 

Karen_O_2013_autor_GabboTKAREN O

Extrémně talentovaná dcera korejské matky a polského otce na sebe už roky upozorňuje hlavně jako excentrická zpěvačka fenomenální americké bandy Yeah Yeah Yeahs. Její uhrančivý pódiový projev i totálně šílené módní kreace, za kterými stojí její přítelkyně a dvorní návrhářka Christian Joy, vám zůstanou v hlavě a před očima ještě dlouho poté, co je ztratíte ze zřetele. Co o ní ale možná nevíte, je fakt, že je autorkou nebo spoluautorkou několika skvělých filmových soundtracků. Píseň Cut Me Up se stala ústředním songem hororu Dům voskových figurín, spolu se zpěvačkou Peaches a Johnym Knoxvillem natočila píseň Backass pro film Jackass 3D a svojí hudební trochou do mlýna přispěla i v oscarovém snímku Muži, kteří nenávidí ženy. Čím si však získala naše srdce s komorou i předsíní, je soundtrack k filmu Where the Wild Things Are!

 

Jan_P._Muchow_autor_Petr Novák_Wikipedie)JAN P. MUCHOV

Když je řeč o filmové hudbě, zapomínat bychom neměli ani na domácí hřiště. Jan P. Muchow se sice narodil v Německu, ale patří mezi nejrespektovanější české hudební producenty posledních desetiletí. První záchvěvy hudební popularity zažil už v devadesátých letech s kapelou Ecstasy of Saint Theresa, která se dokázala prosadit dokonce na londýnské nezávislé scéně, a od té doby si u něj ve studiu začali podávat dveře nejlepší čeští hudebníci. Točit s ním desku je dodnes nevýslovná čest a účastnit se vedle něj konkurzu třeba na reklamu je pro většinu ostatních uchazečů zbytečně vynaloženou energií. Muchow dostává vše. Ať už jde o reklamy, desky, nebo filmy. Muchow je ten, kdo si vybírá. Za hudbu k českým filmům získal čtyři České lvy a vy si jeho písničky nejspíš broukáte a ani o tom nevíte. Jen si vzpomeňte na filmy jako Samotáři, Jedna ruka netleská, Grandhotel, Ve stínu, Krásno a další.

 

Howard_Shore,_Canadian_Film_Centre,_2013-autor_Sam Santos, Canadian Film CentreHOWARD SHORE

Život tohoto kanadského hudebníka formoval židovský původ, rocková hudba a jeho primární směřování se vyvíjelo spolu s kapelou Lighthouse. Když ho ale jeho kamarád prosadil jako hudebního režiséra a Howard začal připravovat pořad Saturday Night Live, něco se změnilo. Začal se zajímat o filmovou hudbu. Ve spolupráci s režisérem Davidem Cronenbergem se blýskl jako autor hudby k filmu Moucha a postupně se stal specialistou na temné melodie. Podkreslil film Mlčení jehňátek nebo Sedm a jeho hvězda stoupala strmě vzhůru, ačkoliv mezi obyčejnými smrtelníky si tím přílišnou popularitu nezískal. Jeho chvíle přišla až s trilogií Pán prstenů, kde obhájil svoje skladatelské kvality a předvedl, že umí zahrát i na veselejší notu než lekavé scény, podkresy násilí a zmaru.

 


Text: Veronika Kratochvílová, Foto: GabboT, The Kuhnster, Petr Novák, Sven-Sebastian Sajak, Sam Santos

Zpět