Natočit skvělé album je jedna věc, ale náležitě jej odprezentovat je záležitost neméně důležitá. Vzhledem k tomu, že designy přebalů hudebních nahrávek jsou samostatnou disciplínou a jejich hodnocení je obvykle vysoce subjektivní, vybrali jsme pro vás šest coverů, které nám vyskakují před očima, kdykoliv se řekne „zajímavý hudební design“.
SGT. PEPPER’S LONELY HEARTS CLUB BAND
Ačkoliv mnozí fanoušci Beatles považují za nejzásadnější cover s přechodem na Abbey Road, my jsme vybrali kousek z dílny designéra Petera Blakea a fotografa Michaela Coopera, kteří dali vzniknout fenomenální koláži „People We Like“, která zachycuje „Brouky“ mezi kartonovými figurami světových osobností. Ačkoliv z původního klubu Osamělých srdcí museli být na popud vydavatelství EMI vyškrtnuti například Ježíš Kristus, Adolf Hitler nebo Gándhí, dodnes patří přebal alba Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band mezi nejikoničtější, ale i nejparodovanější ze všech.
THE DARK SIDE OF THE MOON
Zepředu paprsek bílého světla dopadající na hranol, který jej rozkládá do nekompletního vizuálního spektra, ve kterém chybí indigová barva, a složení spektra ve světlo bílé na zadní straně coveru. Designéři Storm Thorgerson a Aubrey „Po“ Powell tak chtěli nejspíš odkázat na audiovizuální psychedelickou složku, kterou Pink Floyd prosluli během svých živých koncertů. A vzhledem k tomu, že se oba dobře znali se Sydem Barrettem, nejspíš nemuseli ani moc přemýšlet. Na svědomí mají hned několik „floydích“ obalů, ale tenhle patří mezi jejich majstrštyky.
THE VELVET UNDERGROUND AND NICO
„Sloupni to a čum!“ Tak nějak by se dal volně přeložit návod k originálnímu albu debutové desky kultovních The Velvet Underground. Symbolický banán z dílny legendárního umělce Andyho Warhola se pod odstraněnou žlutou slupkou mění na červenorůžový. Ačkoliv nápad se slupovacím ovocem prý kapele přinesl víc škody než užitku, tvůrce a současně i mecenáš kapely si za ním natolik stál, že deska nemohla vyjít do té doby, než se technicky podařilo dokonale vyladit původní záměr.
BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY
CHEAP THRILLS
Původní koncept alba americké rockové skupiny, kterou proslavila zpěvačka Janis Joplin, byl prostý. Nahatí hudebníci rozpláclí na posteli tak, jak je pánbůh stvořil. Vzhledem k tomu, že šéfové Columbia Records ale neměli v roce 1968 na podobné experimenty chuť ani čas, chtěli, aby na desce figuroval pouze portrét zpěvačky. Janis Joplin odmítla a nabídla alternativu. Kompromisem se stal nápaditý komiks z dílny undergroundového karikaturisty Roberta Crumba. A tenhle kompromis dal vzniknout jednomu z nejzábavnějších coverů všech dob.
UNKNOWN PLEASURES
Za motivem přebalu debutového alba postpunkové legendy stojí bubeník Stephen Morris a jeho záliba v astronomii. Specifický obrazec na desce z roku 1979 totiž zachycuje pulsy první neutronové hvězdy, která byla objevena, takzvaného pulsaru PSR B1919+21. Designér Peter Saville se nechal inspirovat obrázkem z Cambridgeské encyklopedie astronomie a na přebalu jen otočil barvy. Interpretací obrazce může být kromě pulsaru také krajina nebo hudební frekvence, což hudbu Joy Division dokonale vystihuje.
MERRIWEATHER POST PAVILION
Album z roku 2009 zasvětili američtí hudebníci stejnojmennému koncertnímu sálu, který se nachází ve městě Columbia v americkém Marylandu, a také japonskému psychologovi Akioshimu, jenž je tvůrcem původního obrázku na coveru. Optická iluze způsobuje dojem, že se obrázek pohybuje. Možná měl posluchače navést k tomu, aby si jej dlouho neprohlížel a raději začal poslouchat hudbu. Z té se mu hlava totiž začne točit až o pár minut později.
KONCERTY – ŘÍJEN 2017
SPIRAL STAIRS (US): 3. 10., CAFÉ V LESE
MAHALA RAI BANDA (RO): 4. 10., PALÁC AKROPOLIS
HODINY (CZ): 11. 10., PALÁC AKROPOLIS
ZRNÍ (CZ): 11. 10., FORUM KARLÍN
DREADZONE (UK): 12. 10., LUCERNA MUSIC BAR
THE JESUS AND MARY CHAIN (UK): 13. 10., LUCERNA MUSIC BAR
EMA (US): 13. 10., MEET FACTORY
TORA (AU): 14. 10., CHAPEAU ROUGE
HARLEJ (CZ): 14. 10., LUCERNA
LACO DECZI + CELULA (US): 16. 10., DIVADLO ABC A ROKOKO
ENNIO MORRICONE (IAA): 16. 10., O2 ARENA
TIM VANTOL (NL): 18. 10., CAFÉ V LESE
FINK (UK): 18. 10., ROXY
THE SWEET (UK): 20. 10., LUCERNA
UFOMAMMUT (ITA) + USNEA (US): 21. 10., KLUB 007
LOLA MARSH (ISR): 22. 10., PALÁC AKROPOLIS
TROS SKETOS (CZ): 24. 10., PALÁC AKROPOLIS
KING AYISOBA (GHA): 24. 10., FUTURUM MUSIC BAR
MIREILLE MATHIEU (FRA): 25. 10., KONGRESOVÉ CENTRUM
DUB PISTOLS (UK): 25. 10., LUCERNA MUSIC BAR
TIMUDEJ + DJ TIMU (CZ): 26. 10., LA FABRIKA
Text: Veronika Kratochvílová, Foto: archiv firem
Máš něco na jazyku? Zapoj se do diskuze.