6 HUDEBNÍCH COVERŮ

KTERÉ BYCHOM SI ZA RÁMEČEK KLIDNĚ DALI
#hudba
Zpět

Natočit skvělé album je jedna věc, ale náležitě jej odprezentovat je záležitost neméně důležitá. Vzhledem k tomu, že designy přebalů hudebních nahrávek jsou samostatnou disciplínou a jejich hodnocení je obvykle vysoce subjektivní, vybrali jsme pro vás šest coverů, které nám vyskakují před očima, kdykoliv se řekne „zajímavý hudební  design“.

 

SgtPepperTHE BEATLES

SGT. PEPPER’S LONELY HEARTS CLUB BAND

Ačkoliv mnozí fanoušci Beatles považují za nejzásadnější cover s přechodem na Abbey Road, my jsme vybrali kousek z dílny designéra Petera Blakea a fotografa Michaela Coopera, kteří dali vzniknout fenomenální koláži „People We Like“, která zachycuje „Brouky“ mezi kartonovými figurami světových osobností. Ačkoliv z původního klubu Osamělých srdcí museli být na popud vydavatelství EMI vyškrtnuti například Ježíš Kristus, Adolf Hitler nebo Gándhí, dodnes patří přebal alba Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band mezi nejikoničtější, ale i nejparodovanější ze všech.

 

dar side of the moonPINK FLOYD

THE DARK SIDE OF THE MOON

Zepředu paprsek bílého světla dopadající na hranol, který jej rozkládá do nekompletního vizuálního spektra, ve kterém chybí indigová barva, a složení spektra ve světlo bílé na zadní straně coveru. Designéři Storm Thorgerson a Aubrey „Po“ Powell tak chtěli nejspíš odkázat na audiovizuální psychedelickou složku, kterou Pink Floyd prosluli během svých živých koncertů. A vzhledem k tomu, že se oba dobře znali se Sydem Barrettem, nejspíš nemuseli ani moc přemýšlet. Na svědomí mají hned několik „floydích“ obalů, ale tenhle patří mezi jejich majstrštyky.

 

velvet-underground-nico-billboard-embedTHE VELVET UNDERGROUND AND NICO

„Sloupni to a čum!“ Tak nějak by se dal volně přeložit návod k originálnímu albu debutové desky kultovních The Velvet Underground. Symbolický banán z dílny legendárního umělce Andyho Warhola se pod odstraněnou žlutou slupkou mění na červenorůžový. Ačkoliv nápad se slupovacím ovocem prý kapele přinesl víc škody než užitku, tvůrce a současně i mecenáš kapely si za ním natolik stál, že deska nemohla vyjít do té doby, než se technicky podařilo dokonale vyladit původní záměr.

 

 

 

 

cheap thrillsBIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY

CHEAP THRILLS

Původní koncept alba americké rockové skupiny, kterou proslavila zpěvačka Janis Joplin, byl prostý. Nahatí hudebníci rozpláclí na posteli tak, jak je pánbůh stvořil. Vzhledem k tomu, že šéfové Columbia Records ale neměli v roce 1968 na podobné experimenty chuť ani čas, chtěli, aby na desce figuroval pouze portrét zpěvačky. Janis Joplin odmítla a nabídla alternativu. Kompromisem se stal nápaditý komiks z dílny undergroundového karikaturisty Roberta Crumba. A tenhle kompromis dal vzniknout jednomu z nejzábavnějších coverů všech dob.

 

 

Unknownd PleasuresJOY DIVISION

UNKNOWN PLEASURES

Za motivem přebalu debutového alba postpunkové legendy stojí bubeník Stephen Morris a jeho záliba v astronomii. Specifický obrazec na desce z roku 1979 totiž zachycuje pulsy první neutronové hvězdy, která byla objevena, takzvaného pulsaru PSR B1919+21. Designér Peter Saville se nechal inspirovat obrázkem z Cambridgeské encyklopedie astronomie a na přebalu jen otočil barvy. Interpretací obrazce může být kromě pulsaru také krajina nebo hudební frekvence, což hudbu Joy Division dokonale vystihuje.

 

 

Merriweather Post PavilionANIMAL COLLECTIVE

MERRIWEATHER POST PAVILION

Album z roku 2009 zasvětili američtí hudebníci stejnojmennému koncertnímu sálu, který se nachází ve městě Columbia v americkém Marylandu, a také japonskému psychologovi Akioshimu, jenž je tvůrcem původního obrázku na coveru. Optická iluze způsobuje dojem, že se obrázek pohybuje. Možná měl posluchače navést k tomu, aby si jej dlouho neprohlížel a raději začal poslouchat hudbu. Z té se mu hlava totiž začne točit až o pár minut později.

 

 

KONCERTY – ŘÍJEN 2017

SPIRAL STAIRS (US): 3. 10., CAFÉ V LESE

MAHALA RAI BANDA (RO): 4. 10., PALÁC AKROPOLIS

HODINY (CZ): 11. 10., PALÁC AKROPOLIS

ZRNÍ (CZ): 11. 10., FORUM KARLÍN

DREADZONE (UK): 12. 10., LUCERNA MUSIC BAR

THE JESUS AND MARY CHAIN (UK): 13. 10., LUCERNA MUSIC BAR

EMA (US): 13. 10., MEET FACTORY

TORA (AU): 14. 10., CHAPEAU ROUGE

HARLEJ (CZ): 14. 10., LUCERNA

LACO DECZI + CELULA (US): 16. 10., DIVADLO ABC A ROKOKO

ENNIO MORRICONE (IAA): 16. 10., O2 ARENA

TIM VANTOL (NL): 18. 10., CAFÉ V LESE

FINK (UK): 18. 10., ROXY

THE SWEET (UK): 20. 10., LUCERNA

UFOMAMMUT (ITA) + USNEA (US): 21. 10., KLUB 007

LOLA MARSH (ISR): 22. 10., PALÁC AKROPOLIS

TROS SKETOS (CZ): 24. 10., PALÁC AKROPOLIS

KING AYISOBA (GHA): 24. 10., FUTURUM MUSIC BAR

MIREILLE MATHIEU (FRA): 25. 10., KONGRESOVÉ CENTRUM

DUB PISTOLS (UK): 25. 10., LUCERNA MUSIC BAR

TIMUDEJ + DJ TIMU (CZ): 26. 10., LA FABRIKA


Text: Veronika Kratochvílová, Foto: archiv firem

Zpět