6 digitálních novoročních předsevzetí, která byste měli dodržovat

pro blaho vás i vašeho okolí
#Návody a inspirace
#v síti
Udělejte si s novým rokem pořádek na sítích!
Zpět

Dle statistiky agentury YouGov patří k našim nejčastějším novoročním předsevzetím jíst zdravěji, víc cvičit, šetřit, spát, číst, seznamovat se s lidmi, učit se novým věcem… To je všechno moc hezké, ale co náš digitální život? Nikdo ho neřeší? A přitom by si často zasloužil hned řadu vážně míněných předsevzetí. I když většinou by nešlo o to co dělat více jako spíš méně.

 

1) Nekontrolujte sociální sítě před spaním a okamžitě po probuzení

 

mobil v posteli

Je vědecky (!) dokázáno, že koukat na mobil před spaním škodí zdraví. Zhoršuje to totiž kvalitu spánku a nepřímo tak způsobuje únavu, tloustnutí i zhoršení paměti. Spousta z nás si přesto pár těch rozvířených diskuzí na Faceboku nebo vtípků na 9gagu prostě nedokáže odpustit. A jakmile se vzbudíme, jdeme do toho znovu. Co kdyby se přes noc objevila nějaká nová upozornění nebo snad převratné světové události? Udělejme si v tom tedy jednou pro vždy jasno: pokud nechcete, aby se z vás stali zapomnětliví tlustoprdi s kruhy pod očima, naordinujte si do nového roku zákaz mobilů v posteli!

 

2) Nepřehánějte to se stories

Jasně, po 24 hodinách mizející obrázky a videa, které navíc nejsou zatíženy nutností nasbírat co největší počet lajků, jsou určitě revoluční vynález a každý si na nich chce urvat svou chvilku slávy (díky existenci stories se už dokonce ani nemusíte trápit tím, že nejste žádný Peter Lindbergh nebo Josef Koudelka, chcete-li). Ale nic není třeba přehánět jo? Ne každý se chce proklikávat hromadou divných fotek a nicneříkajících videí, které vypadají jako, že jste při jejich natáčení dostali křeč do ruky. A co teprve ty otravné boomerangy! Dejte si pro letošek raději předsevzetí, že omezíte počet stories na maximálně třeba tři denně (pokud už to tedy  nepůjde bez nich). Kvalita obsahu půjde určitě prudce nahoru.

 

3) Přestaňte freneticky kontrolovat mobil

hero_gatsbywide

 

Postnete fotku nebo video online a pak už jen co 5 minut berete do ruky telefon a kontrolujete, jak vám přibývají lajky? A co když tam žádný nový není nebo jich je na vaše poměry málo? To je pak hned po náladě. Anebo ta situace, kdy čekáte, až si ten který člověk zobrazí vaši story. No nepopsali bychom to lépe než jedna influencerka na Twitteru, která napsala: “Postovat story na Instagramu kvůli tomu, aby ji viděl jeden konkrétní člověk je moderní ekvivalent toho, když Gatsby pořádal velkolepé party jen proto, že doufal, že na nich potká Daisy.” Dejte si předsevzetí, že letos nebudete jako Gatsby!

 

4) Neberte sociální sítě příliš vážně

 

Je super, že dnes už se o tom alespoň mluví. Používání sociálních sítích v lidech vyvolává pocity méněcennosti a deprese. A přitom proč? Naše životy nejsou poskládány jen z vybraných fotek a videí. Prostě se letos vykašlete na to, že nejste stejně hezcí, úspěšní, nemáte tolik followerů, peněz nebo extrémních zážitků jako ti, které vídáte na sockách. A uvidíte, že i váš život se zlepší, když sebelítost uvolní prostor pro opravdový život.

 

5) Omezte postování fotek svých dětí/domácích mazlíčků

rabr-pets-cover-pic

 

Tedy je to čistě na vás, ale musíme vám bohužel sdělit, že kromě velmi specifické skupiny lidí snímky dětí, psů nebo koček nikoho zase tolik nezajímají. Tedy ne, pokud tuto aktivitu provádíte na pravidelné bázi a ještě hůře několikrát denně. A vůbec, už jste se jich ptali na svolení?

 

6) Využijte sociální sítě k plnění svých dalších předsevzetí

VASILE_CRACIUN_-_INCEPUTUL_CARIEREI_DE_CULTURIST

 

Kromě omezování sociálních sítí se také můžete snažit využívat je smysluplněji. Najdete na nich totiž spoustu tipů, inspirace i pořádnou dávku motivace k plnění svých ostatních nedigitálních předsevzetí. Chcete v novém roce jíst zdravěji? Zkuste chvíli sledovat třeba český instagramový účet @fitrecepty, na kterém najdete spoustu tipů na skvělá jídla i zdravé sladkosti. Co se týká cvičení, na YouTube existuje řada fitness kanálů, které se rády stanou vaším průvodcem fitness světem a ušetří vám peníze za fitko i čas. Z těch cizojazyčných můžete vyzkoušet třeba POPSUGAR Fitness, pánové zase můžou zamířit na profil krajana Aleše Lamky. Na Instagramu se navíc můžete připojit k výzvě #theholybibleofyourbody, který dnes patří k nejsledovanějším hashtagům na českém Instagramu a stát se tak součástí české hubnoucí komunity. Na sociálních sítích můžete ale čerpat inspiraci také k četbě jako třeba na profilu @luciezel a tak dále. Fantazii a vlastnímu průzkumu se rozhodně meze nekladou.

 

Autor: Aneta Ščotková

Zpět