5 VÁNOČNÍCH HITŮ

A JEJICH STORY
#hudba
#appky
Zpět

K Vánocům patří jako prskavky, svařák a vanilkové rohlíčky. Máme je vryté pod kůží a zanotovat je dokážeme snad i pozpátku. Řeč je o tradičních vánočních písních a koledách, jejichž historie vás možná překvapí.

 

ROLNIČKY

Ačkoliv by se mohlo zdát, že profl.klý hit Jingle Bells patří k americkým lidovkám, pravdou je, že autorství této populární melodie patří učiteli Jamesi Pierpointovi z Medfordu, který ji složil roku 1857 pro děti z bostonské nedělní školy. Medford ve státě Massachusetts byl tehdy proslavený svými závody na saních, a protože rolničky byly nutnou výbavou koňských popruhů, Pierpoint je přirozeně zahrnul i do své písně. Stejně jako Tichou noc i hit Jingle Bells pomohl zpopularizovat jeden z nejpopulárnějších amerických zpěváků a herců Bing Crosby, který jej roku 1943 vyslal do světa. Roztomilou českou podobu jí dal textař Vladimír Dvořák.

 

BÍLÉ VÁNOCE

I když dikt.torský strýček Stalin, který měl narozeniny jen tři dny před Štědrým dnem, měl svými oslavnými budovatelskými melodiemi vánoční písně zcela vymýtit, kromě lidových koled si u nás místo našly i „imperialistické“ písně. Jednou z nich byla i píseň White Chistmas, kterou v roce 1940 složil americký hudebník ruského původu Irving Berlin. Vedle Crosbyho ji interpretovali umělci jako Frank Sinatra, Tony Bennet či Elvis Presley a k nám se dostala prostřednictvím zahraničního rozhlasu i na podpultových albech. Česky ji pak mezi prvními zpívali Jiří Vašíček nebo Rudolf Cortés.

 

 

TICHÁ NOC

Tak jako spousta skvělých věcí na světě vznikla i jedna z nejkrásnějších vánočních melodií díky nehodě. Psal se rok 1818 a bylo pár dní před Vánoci. V hornorakouském městečku Oberndorf se chystali na slavnostní půlnoční mši, když jim náhle varhany vypověděly službu. Aby kostel nezůstal během oslavy narození Krista němý, místní farář se rozhodl pro improvizaci. V šuplíku se mu už pár let válel náčrtek vánoční melodie. Přinesl ji z fary do kostela a spolu s několika dětmi ji nazkoušel. Ačkoliv se tu noc velký úspěch nekonal, o několik let později píseň znovu objevil varhanář Karl Mauracher z Fügenu, který přijel opravit zmíněné varhany. Nadšeně ji hrál všude možně a postupem času se díky evropským přistěhovalcům dostala až do Ameriky, kde se z ní stal pravý vánoční hit. Za největší díl své popularity vděčí Tichá noc zpěváku Bingu Crosbymu, který ji jako jeden z prvních zařadil na své vánoční album. Nyní jí je na světě kolem 650 verzí a zpívá se ve více než 300 světových jazycích.

 

101215-F-3074W-107

 

HAPPY CHRISTMAS

Jednou z nejkrásnějších vánočních melodií, která komunistům také dost výrazně hýbala žlučí, je slavná píseň Happy Christmas z dílny Brouka Johna Lennona. Napsal ji v roce 1972, tedy v době, kdy USA začala masivně bombardovat Vietnam, a měla jednoznačně protiválečné poselství. Byla to poslední nahrávka prvního roku sólové kariéry Johna Lennona a zároveň vůbec první vánoční píseň, kterou kdy kdokoliv z The Beatles složil. Píseň byla součástí v té době již tříleté Lennonovy kampaně War Is Over, v jejímž smyslu vznikly i dva stejně velké hity Give Peace A Chance a Power To The People. Vznikala údajně v jednom z newyorských hotelů a s textem Lennonovi pomáhala jeho múza a žena Yoko Ono.

 

PURPURA

Jednou z kultovních písní českých Vánoc je bezesporu voňavá Purpura z dílny Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Vznikla v roce 1962 jako vánoční doplněk na jejich gramofonovou desku, a ačkoliv se dvojice géniů soustředila především na své jazzové a bluesové kousky a od vánoční „vaty“ si nic moc neslibovala, píseň, kterou nazpíval Suchý s Pavlínou Filipovskou, se prakticky přes noc stala vánočním evergreenem. Purpura rychle zlidověla a dodnes patří k nejhranějším skladbám v historii české populární hudby vůbec.


Text: Veronika Kratochvílová, Foto: archiv

 

Zpět