Doby, kdy mladí hudebníci dřeli v garáži, zvali kámoše do malých klubů a šeptandou se dostávali do větších, aby je tam pak jakoby náhodou nebo spíš zázrakem objevil nějaký ten producent a postrčil je na světlo boží, jsou nenávratně pryč. Díky internetu totiž stačí, aby se umělec dostatečně osmělil, plácl svůj výtvor na síť, a případné zázraky se už začnou dít samospádem. Anebo taky ne. Těmhle 5 odvážlivcům byli ale bozi internetu spolu s odběratelskými koeficienty značně nakloněni.
Jestli by úspěch české pop-rockové kapely Slza, které vévodí zpěvák a úspěšný youtuber Petr Lexa a kytarista Petr Bundil, byl stejně z.vratný i bez kanálu „Hoggyho“, který má na YouTube víc než 500 tisíc odběratelů, je otázkou. Sami hudebníci se však téhle teorii brání. Lukáš Bundil prý svého kolegu přes YouTube sice našel, ale nikoli jako postavu komika Hoggyho, do které Petr Lexa ve svých videích vstupuje, nýbrž skrze jeho hudební kanál, který s Hoggym prý nemá vůbec nic společného, protože tehdy údajně ještě neexistoval. Faktem ale je, že Petr Lexa se svým YouTube kanálem již nějaký ten pátek zcela bez problému živí a svou početnou fanouškovskou základnu tak může lehce ohýbat i pod další projekty, jež svým jménem zaštiťuje. A to se prostě vyplatí!
Osmadvacetiletá holandská zpěvačka, která se původně živila jako servírka, se už před deseti lety stala jedním z prvních interpretů, kteří na YouTube překonali magickou stomilionovou hranici zhlédnutí. Jen pro srovnání – nejsledovanější video 50 Centa mělo v té době kolem 90 milionů zhlédnutí a Michael Jackson se v té době pohyboval někde na hranici 70 milionů. Díky tomu se velice brzy dostala mladá zpěvačka do povědomí lokálních médií i hledáčku holandské televize, což jí od základu změnilo život. Díky svému přesvědčivému projevu i prodejnímu potenciálu si ji totiž brzy vzal pod křídlo americký zpěvák Justin Timberlake, který ji zaštítil jako vůbec prvního umělce svým vlastním labelem Tennman Records a stal se také výkonným producentem jejího debutu Outta Here. I když tenhle příběh zní stejně neuvěřitelně jako pohádka O Popelce, Esmée Denters si díky YouTube dál plní svoje sny.
To se takhle dvan.ctiletý kanadský kluk zavře doma v pokojíčku, natočí roztomilý cover Chrise Browna, jeho hrdá matka to plácne na YouTube a začnou se dít věci. Objeví ho manager Scooter Braun, pošle ho do Atlanty za zpěvákem a textařem Usherem a za několik týdnů mu už leží na stole nahrávací smlouva s vydavatelstvím Island Records. S ohledem na z.vratný růst Bieberovy kariéry i fakt, že mu jeho videa na YouTube vydělala desítky a desítky milionů dolarů, se dá říct, že se mu tahle dětská záliba vyplatila o trochu víc, než kdyby chodil třeba do skauta. Co na tom, že si prožil pubertu o dost divočeji než jeho vrstevníci. Za několik skandálů s drogami, alkoholem a řízením pod vlivem si v roce 2014 na stránkách americké vlády dokonce vysloužil petici za vyhoštění z USA. No řekněte. Kdo tohle všechno ve svých 22 letech má? Není divu, že i jeho pražský listopadový koncert praskal ve švech…
PSY
Šílený jihokorejský raper a tanečník o sobě s oblibou říká, že není dostatečně hezký ani mladý na to, aby se stal celebritou. Při pohledu na číslo bilion+ v kolonce zhlédnutí YouTube videa k jeho hitu Gangnam Style se ale nabízí úplně jiná otázka. Měl by tenhle týpek vůbec kdy šanci oslovit euroamerické publikum a dosáhnout tak výrazného úspěchu ve své kariéře bez něj? Těžko. Každopádně zápis do Guinnessovy knihy rekordů za největší množství „lajků“ na YouTube i extrémně virální potenciál všech jeho dalších počinů opět dokládá, že na YouTube není nikdo příliš starý ani ošklivý. Stačí být jen dostatečně podivný a extrémní, aby se v nezměrné konkurenci všech ostatních prosadil.
SUSAN BOYLE
Ještě v roce 2009 bylo jméno Susan Boyle v hudebním světě naprosto neznámé. Nešťastná padesátnice, která celý svůj život prožila jako nejmladší z devíti dětí ve skotském Blackburnu, byla již od dětství zvyklá spíš na neúspěch a šikanu než na obdiv a kladná hodnocení svého okolí. To se ale změnilo v momentě, kdy se po smrti své matky přihlásila do talentové soutěže Britain’s Got Talent. Svou naprosto geniální interpretací písně I Dreamed a Dream z muzikálu Bídníci ohromila porotce i publikum. Záznam z jejího vystoupení se na YouTube stal videem s největším vzestupem sledovanosti. Za pouhých 24 hodin jej zhlédlo na 5,5 milionu lidí. Její příběh dokládá, že na plnění š.lených snů není nikdy příliš pozdě. Boyle byla již dvakrát nominována na ceny Grammy a svým posledním jazzovo-bluesovým albem z roku 2014 si dokonce otevřela dveře k vysněnému muzikálu na Broadwayi.
KONCERTY – PROSINEC
SKILLET: 4. 12., INCHEBA ARENA; XAVIER BAUMAXA: 5. 12., LUCERNA MUSIC BAR; PRAŽSKÝ VÝBĚR: 7. 12., O2 ARENA; ZAZ: 7. 12., FORUM KARLÍN; MILLOW: 11. 12., ROXY PRAGUE; CALM SEASON: 14. 12., PALÁC AKROPOLIS; SKYLINE: 15. 12., EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NOD; SCOOTER: 16. 12., KV ARENA, KARLOVY VARY; LENKA DUSILOVÁ A BAROMANTIKA: 19. 12., PALÁC AKROPOLIS; MŇÁGA A ŽĎORP: 19. 12., LUCERNA MUSIC BAR; VYPSANÁ FIXA: 20. 12., LUCERNA MUSIC BAR; MUCHA: 21. 12., PALÁC AKROPOLIS
Text: Veronika Kratochvílová, foto: archiv labelů
Máš něco na jazyku? Zapoj se do diskuze.