Většinou na něj spíš nadáváme. Vzpomínáme, že bez něj bylo všechno lepší, jednodušší, děti byly zdravější a trávily víc času na čerstvém vzduchu, slovo soukromí nebyla utopie a život se žil tak nějak víc doopravdy. Online svět změnil náš re.lný život od základu. A my pro vás máme 5 důkazů, že to rozhodně není špatně!
1. PENÍZE NA LÉČBU
Díky vlně solidarity, která se rozjela na sociálních sítích, a následné medializaci se těžce nemocná maminka dvou tříletých holčiček Pavla Dandová dočkala nákladné biologické léčby, kterou pojišťovna do té doby odmítala hradit. Její příběh přispívá k veřejnému dialogu o v.žných nemocích, jejich demytizaci, a je tak i nadějí pro další těžce nemocné.
goo.gl/eWCNPv
2. BÍLÉ PŘILBY
Jakkoliv se tahle organizace civilní obrany tváří kontroverzně, výsledkem jejich kampaně sdílené na Facebooku jsou peníze na podporu obětí války v Sýrii. Na tři tisíce dobrovolníků, mezi nimiž jsou hlavně syrští řemeslníci a studenti, se snaží zachraňovat zraněné, nasazují vlastní životy a stojí o podporu celého světa. Zachraňovat začali spontánně v roce 2012 v Damašku. Dnes pomáhají po celém zalidněném západě země. Vyprošťují lidi z trosek, poskytují první pomoc a odvážejí raněné do nejbližší nemocnice.
www.whitehelmets.org
3. PREVENCE SEBEVRAŽD
Fakt, že sociální sítě v čele s Facebookem shromažďují data a informace o každém z nás, není žádnou novinkou. Skrze naše statusy, fotografie, oblíbené stránky a komentáře nás následně předurčují jako cíl reklam, ale rozřazují nás i do určitých skupin. Jednou z nich je aktuálně skupina uživatelů se sebevražednými sklony. K jejich identifikování začal Facebook využívat umělou inteligenci. Vymyslel algoritmus, který rozpozná statusy uživatelů majících k sebevraždám sklony, i příspěvky jejich přátel, kteří vyjadřují svoje obavy o ně. Po přezkoumání těchto indicií lidským krizovým týmem společnost ohrožené kontaktuje s nabídkou pomoci.
goo.gl/Cyfdra
4. HOLKY HOLKÁM
Díky jedinému příspěvku na FB, který nestál ani moc dřiny a odříkání, se holky z Prahy a širokého okolí semkly a vyčistily své přeplněné skříně ve prospěch žen bez domova. Denní centrum v Žitné ulici tak během několika dní doslova praskalo ve švech a dámy z ulice, které se do té doby bály o ošoupané džíny a děravý zimník, se díky solidaritě svých šťastnějších souputnic mohly opět cítit jako dámy.
goo.gl/MnntKz
5. DOBŘÍ SLAVNÍ
Jednou z tváří, která svůj Facebook a Instagram poměrně hojně využívá pro bohulibé účely, je například herečka a glosátorka Nikol Štíbrová. Co jsou pro jednoho dvě piva, může jinému zachránit život. Svou nedělní výzvou pomohla ochrnuté ženě z Prahy k vysněnému autu, které jí umožní svobodnější život. „Pro většinu z nás není 100 likvidační, tak pojďme zkusit, jestli jí za neděli vyděláme na vychytanou kárku,“ napsala si do statusu. Tisíce sdílení, komentářů a ohlasů udělaly své a Nikol tak jako jedna z českých celebrit díky svému online světu pomohla zlepšit ten skutečný.
facebook.com/nikol.stibrova
Máš něco na jazyku? Zapoj se do diskuze.