360° FOTKY!

Procházka po městech
#Návody a inspirace
Taky se rádi procházíte městy na Google Street View? Podobný pohled na svůj svět můžete nyní pořídit sami a sdílet ho se svými přáteli. Stačí vám k tomu 360° kamera, správný moment a fantazie. V redakci jsme otestovali kameru Ricoh Theta S. Protáhli jsme ji na kole v Praze, prošli s ní Berlín a tady jsou naše zážitky s ní.
Zpět

Jestli právě přemýšlíte, jak jsme docílili šílených fotek na téhle dvoustraně, odpovědí je Ricoh Theta S. Jde o kapesní kameru za zhruba 11 tisíc korun, která vám umožní pořídit úplně jiné fotky, než mají všichni ostatní. A to se počítá.

R0010256-(1)_Fotor

Protože jsme tištěný časopis, máte možnost prohlédnout si pouze výsledek, který vznikne převedením sférického 360° záběru do 2D prostředí, tedy třeba právě na papír, který držíte v ruce. Pořád je to zábavně ujeté a dokáže vám to předat představu, jak vypadá prostředí kolem dokola kamery v okamžiku snímání, ale zdaleka to není všechno. Abyste ovšem naplno využili potenciálu hračky, potřebovali byste se na výsledek pořízený 360° fotoaparátem dívat na displeji svého vlastního smartphonu, který byste s kamerou propojili prostřednictvím Wi-Fi. IMG_4610_FotorO tom později. Pokud jste v minulosti zatoužili po „snímku“, který by simuloval takovou situaci, museli jste pořídit kvantum fotografií, které jste do „koule“ spojili sami ve Photoshopu nebo to za vás vyřešila nějaká chytrá aplikace. Nasnímání takové scény trvalo nějakou dobu, během níž se spousta věcí pohnula či posunula. To vše je už minulostí, Ricoh Theta S tohle zvládne jedním stisknutím spouště.

 

HRAČKA Z KRABICE

Po rozervání papírového obalu na mě vypadne malá černá věc připomínající diktafon (zařízení, na které se nahrávaly rozhovory před vynálezem smartphonu). Asi deset centimetrů dlouhý přístroj má na svých plochých stranách vypouklou čočku. V podstavě je zavrtaný závit, díky němuž kameru přišroubujete na selfie tyčku nebo stativ. V sadě je i USB kabel pro stahování fotek do počítače nebo dobíjení a ochranné pouzdro, které má především chránit choulostivou optiku. Kamera je osazena dvěma 12Mpx snímači, které produkují 360° fotografie s rozlišením 14 Mpx. Oproti své předchozí verzi má kamera přepracovaný objektiv se světelností F2,0, možnost natáčet full HD video (1080/30p) s maximální délkou 25 minut a také živé streamování videa. Vše je doplněno integrací s Google Street View. Objektiv je složen ze sedmi čoček v šesti skupinách a dokáže zaostřit na minimální vzdálenost 10 cm. Pod jedním z objektivů je umístěná analogová spoušť. Fotit se dá buď na automat, nebo si hodnoty můžete nastavit manuálně, což využijete třeba při nočním focení.

ricoh_910720_theta_s_spherical_digital_1183083

 

PRVNÍ POKUS

Celá věc funguje i sama o sobě, což jsem testoval při ranní cyklistické vyjížďce po Praze. Foťák se úplně v pohodě vejde do kapsy na zádech dresu. Z pouzdra se snadno vytahuje i za jízdy, akorát si musím dát pozor, abych ho neupustil na zem. Vzhledem k absenci displeje si musím pamatovat, že pokud mám směrem k sobě natočenou čočku na straně, kde je spoušť, fotím směrem od sebe. A naopak – když na sebe namířím čočku na straně bez spouště, pořídím selfie, v němž budu hrát ústřední roli. Nevýhody focení bez selfie tyčky si všimnete hned – na celou spodní stranu fotky převedené do 2D se rozvinou vaše prsty, což působí rušivě. Příjemným překvapením je kvalita fotek. Přestože bylo pod mrakem, snímky jsou ostré a bez zrna.

 

OPRAVDOVÉ 360° FOTKY

Pro plné využití kamery si do svého iPhonu kupuji za pět eur aplikaci Ricoh Theta S. Samozřejmě to maká i na Androidech. K čemu je to dobré? Na kameře zapnu Wi-Fi a spáruji zařízení se svým mobilem. Po spuštění aplikace se mi na displeji smartphonu ukáže obraz, jaký na kameru snímám. Konečně vím, co fotím. Na displeji je také dálkové ovládání, kterým exponuji ve chvíli, kdy mám kameru na selfie tyčce nebo stativu. Další vychytávka je, že si fotky od Brandenburské brány, Alexanderplatzu nebo Památníku holocaustu můžu po stažení do mobilu prohlédnout i v originálním 360stupňovém provedení. Tahem prstem po displeji tak můžu kroužit scénou kolem dokola přesně jako ve Street View. Tentýž zážitek se dá i vyexportovat např. na Facebook.

R0010319_Fotor

PRO KOHO JE TO DOBRÉ?

Za prvé je s tím spousta zábavy. Kamera Ricoh přímo vybízí ke kreativnímu focení a podněcuje nové nápady. Víte, že zatímco všichni fotí totéž, vy přijdete pokaždé s něčím originálním. Sférické snímky vám dokonale zakonzervují momenty z dovolené nebo z výletu. Vždy se k nim můžete vrátit a kroužit pohledem dokola. Skoro jako na vlastní oči tak místo můžete ukázat i přátelům. Jako doplněk si můžete dokoupit háček, díky němuž kameru zavěsíte na dron. A to bude teprve úlet!

 


 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět