15 vychytávek pro mobil,

které chcete znát
#vychytávky
#mobil
Tohle se vám může jednou hodit...
Zpět

Buď se to bude hodit vám nebo dobře poradíte kamarádům. Existují desítky jednoduchých a přitom snadných tipů, jak si zjednodušit užívání mobilů nebo z nich dostat víc. Schválně, kolik věcí z našeho seznamu znáte?

 

 

Uložte nouzové informace na plochu (kvůli nehodě či ztrátě a nálezu)

Když někdo nalezne váš ztracený mobil, jak mu pomůžete, aby vám ho vrátil? Uložte nouzové informace na zamykací obrazovku mobilu, kterou poctivý nálezce přečte, aniž by musel mobil odemknout. Nouzové informace jako alergie, krevní skupina, užívané léky či kontakt na osobu blízkou vám můžou zachránit život. Jděte do Systému / Informace o telefonu / Nouzové informace a zde volte. V iOS to samé řeší sekce Zdraví (Shrnutí/klikněte na profilový obrázek/Zdravotní ID/Zobrazit při uzamčení).

 

nouzove_informace

 

 

Foťte za pomoci skutečného tlačíka

Pro většinu lidí dávno známá věc, ale někomu třeba pomůžeme: v některých situací (např. při focení selfie ve dvou) je takřka nemožné držet telefon jednou rukou vzdálenou od sebe a ještě u toho mačkat spoušť foťáku na displeji. Exponovat fotku můžete stejně dobře i postranním (analogovým) tlačítkem na změnu hlasitosti.

 

 

Vypínejte WiFi hlasem

Hlasem toho lze dělat pochopitelně více. Se Siri nebo Google Now stačí říct „turn of WiFi” a je to. Funguje i pro Bluetooth.

 

 

Hoďte mobil na letecký režim pro rychlejší dobití

Pokud máte nakvap a každá minuta dobíjení je vám dobrá, dejte mobil do letového režimu. Zmenší se mu spotřeba a baterka se rychleji vzpruží.

 

dobijeni_letovy_rezim

 

 

Vyhledejte funkce, které nemůžete najít

Tečou vám nervy, protože nemůžete najít funkci, nastavení nebo nástroj, který v mobilu určitě je, jen nevíte kde? Hoďte si to do vyhledávače, který je jak v Androidech, tak v iOS.

 

 

Aktivujte LED diodu baterku k ohlášení zpráv (iOS)

Pokud vám jsou zvuky na obtíž, a přitom nechcete přijít o důležitou zprávu, mail či telefonát, aktivujte notifikaci prostřednictvím blikající LED diody: Nastavení / Obecné / Zpřístupnění / Výstrahy bleskem LED.

 

 

Sdělte svou polohu sdílením

Nevíte nebo neumíte popsat, kde jste, a potřebujete se tam s někým sejít? Nasdílejte svou polohu, což je doslovné zadání v nabídce. Sdílet lze přes různé kanály a tak nehrozí, že byste se nenašli.

 

sdileni_polohy

 

 

Nastavte si hlasitý budík (v Androidech)

Vzbudit vás je těžší než Blanické rytíře? Osolte budík, který vás doslova vykřičí z postele. V androidích hodinách jděte do meníčka budíku se třemi tečkami nad sebou a zde si nastavte klepněte na „Postupně zvyšovat hlasitost”.

 

 

Rozpoznejte skladby v rádiu

Ještě nedávno jsme ohromovali přátelé znalostí skladeb díky speciálním aplikacím jako Shazam nebo Soundhound. Dnes vám to na základě dotazu sdělí virtuální asistenti Google Now nebo Siri.

 

siri

 

 

Synchronizujte si Google Kalendář s časovým pásmem, v němž se nacházíte

Zalovte v útrobách Google Kalendáře a nastavte jeho čas, podle toho v které časové zóně se zrovna nacházíte. Svůj program budete mít pod kontrolou i při zběsilém cestování.

 

 

Mějte pod kontrolou, do čeho jde kolik procent baterky

Dneska máte v základním „meníčku“ nastavení samostatnou složku Baterka, po jejímž otevření se vám zobrazí, jakou míru energie cucá ta která aplikace. Ná základě toho můžete upravit své aktivity nebo nestřídmé apky jednoduše odmáznout.

 

stav_baterie

 

 

Vykolíkujte svým dětem (přátelům) hranice hřiště (v Androidech)

Někdy dáváte mobil z ruky, ale nechcete, aby se vám děti či přátele toulali v soukromí či aplikacích pro dospělé. V systému Android Marshmallow jděte do Nastavení / Zabezpečení / Připnout na displej a zde aktivujte. Váš mobil bude zobrazovat pouze obrazovku určité aplikace. V tomto režimu se druhý uživatel bez vašeho PIN kódu nedostane k ostatním programům ani nastavením.

 

 

Zadávejte cíle v Google Maps hlasem

Hlasové vyhledávání v Mapách Googlu funguje skvěle a oceníte je nejen při řízení. Klepněte na vyhledávací pole a vpravo na ikonu mikrofonu. Požádat můžete nejen o konkrétní adresu, ale i o různá místa zájmu.

 

 

Usínejte s nastaveným časem přehráváním hudby (iOS)

Usínání si zpříjemňujete poslechem hudby (stejně rádi, jako to někdo jiný nenávidí), ale nechcete vyhrávat celou noc. V hodinách si klepněte na minutku, v ní „Po skončení” a sjeďte úplně dolů, kde zatrhnete přehrávání hudby.

 

vypnuti_muziky

 

 

Nastavte si automatické hlášení o počasí

Naučte svůj mobil hlásit blbé počasí pomocí receptu pro apku IFTTT. Vysvětlíme. IFTTT je zkratkou pro If this then that (Když toto, tak tamto). Aplikace umožňuje spustit automatizované procesy podobné těm, jaké probíhají v továrnách. V tomto případě bude recept takový, že pokud aplikace mapující počasí předpoví náhlou změnu k horšímu, podají mi hlášení. Nebojte, tento ani jiné recepty (Applets) nemusíte sami vytvářet (programovat), najdete je v široké nabídce apky IFTTT, jejímž mottem je, že učí (různé) aplikace navzájem komunikovat.

 

 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět