10 VĚCÍ O FOTBALE VE STOLECH

#Sport a pohyb
Zpět

Na stolní fotbal jsme se šli podívat na Mistrovství ČR ve stolním fotbale Czech Leonhart Championship 2016. Tipy, jak proniknout do hry, jsme pro vás získali od pořadatele Petra Plasgury.

AG9C75031. JAK SI KOUPIT STŮL DOMŮ

Máte fotbálek z obchoďáku za čtyři tisíce, který se za dva měsíce rozpadl? Nedivte se. Pod 15 000 Kč stůl pro dospělé hráče nepořídíte. Levnější stoly z Číny nic nevydrží. Je to logické. Dospělý hráč nemůže hrát na stole s váhou pod 80 kg. Ideální hmotnost  je 100–120 kg. Důležitá je kvalita tyčí. Levné z Číny se za čas ohnou. Hrací plocha z lesklého skla klouže. Lepší stoly ji mají z pískovaného skla nebo laminátu.

2. NA ČEM ZÁLEŽÍ

Míček za pětikorunu nebrat. Profíci hrají míčky za osmdesát až sto korun. Kvalitní míčky jsou z 80 % tvořeny ze skla, které je na povrchu zdrsněné pro vyšší přilnavost. Důležitým parametrem je také vyváženost panáčků. Lepší panáčci mají v hlavě olůvko, díky němuž se neotáčejí nohama dolů a drží svou pozici. Díky tomu se v soutěžích může hrát i jiná technika než v hospodách.

AG9C7527

3. NENÍ TO JEN HRA PRO CHLAPY

V Česku hraje holek méně, ale na turnaji byly desítky soutěžících ze zahraničí. „Holky hrají úplně stejně jako chlapi, jenom tam nemají tolik síly, kterou do toho mohou dát. Naopak se proti nim většinou špatně hraje, jako i v jiných sportech – ony trošku jinak přemýšlejí,“ říká Petr.

AG9C75254. JAK SE TO HRAJE

Protáčet tyče kolem dokola je neetické i při hře v hospodě, natož na turnaji. Regulérní je otočení do 360°. Metodiku hraní Petr přirovnává ke golfu. „V obou případech jde o trefování míčku dlouhou tyčí. Musíte mít srovnaná ramena a fixované boky. Špatné vytočení znamená špatný směr letu míčku. Spousta lidí si bohužel vypěstuje spoustu zlozvyků, které se pak špatně odnaučují,“ vysvětluje Petr.

5. KDE VÁS TO NAUČÍ?

Jděte za těmi, kdo to umí. Nejaktivnější hráčské komunity jsou v Rožnově pod Radhoštěm, ve Frýdku-Místku, v Litomyšli, v Bílině, v Dačicích, v Plzni a v Brně. V Praze ve Vysočanech je malé sportovní centrum. Všechny kontakty najdete na internetu. Sledujte web Foosballové Unie ČR (www.furc.cz) nebo www.ftb.cz, kde se dozvíte i vše o turnajích, o prodeji stolů atd.AG9C7605

6. ODKUD SE TO VZALO?

Fotbálek byl patentován před více než sto lety v USA, odkud se dostal do Evropy. U nás má kořeny v Belgii a ve Francii, kde je dodnes jiný typ stolů s kovovými a jinak vyváženými panáčky. Na mezinárodních turnajích se tak vždy losuje, kdo bude mít právo vybrat si stůl k první hře.

AG9C76117. KDO JE V TOM NEJLEPŠÍ?

Dříve bývali nejlepší Američané, ale už to neplatí. Fenoménem posledních let je Frédéric Collignon z Belgie. „Mě taky porazil, a to dost rychle,“ směje se Petr. Česko má momentálně světovou juniorskou jedničku Vojtu Holuba. Doby turnajů, na nichž se hrálo o nové Porsche, jsou dávno pryč. Soutěže ale mají pořád úroveň. MS se koná jednou za dva roky – na nejbližší se můžete jet podívat v roce 2017 do Hamburku.

AG9C75458. HOSPODSKÝ VS. SPORTOVNÍ FOTBAL

Hospodské fotbálky Petr vnímá jako výhodu i komplikaci. Na jednu stranu se díky nim dostanou k fotbálku noví hráči, na druhou tak lidé vnímají hru jako zábavu k pivu. Další problém je v rozdílném přístupu. Zatímco  v hospodě se pinká a míček létá sem a tam, při sportovním hraní se taktizuje, přihrává a čeká na díru ke skórování, což hospodské hráče nebaví. Oddělené komunity spolu nefungují a ani nechtějí hrát.

AG9C75949. ZRANĚNÍ

Stolní fotbalisté nejvíc trpí na záněty šlach. Když má někdo agresivní, silnou techniku, tak to odnáší loket a zápěstí. Proto je vhodné se před hrou procvičit.

10. STOLNÍ FOTBAL A SMARTPHONY

Petr již dva roky vyvíjí aplikaci pro pořádání firemní ligy a turnajů. „Hodně firem má ve své relax zóně stolní fotbal. Chceme motivovat lidi, aby si prostřednictvím naší aplikace domlouvali zápasy a sledovali výsledky firemní ligy. Pokud chcete někoho vyzvat k zápasu, stačí kliknout na displej mobilu. Jakmile protihráč výzvu akceptuje, zápas je domluven,“ říká Petr. Aplikaci si stáhnete na stránce www.ligovyportal.cz.


Text a foto: Adam Maršál

Zpět