K tomu, abychom si o cizím člověku vytvořili určitý obrázek, nám stačí obvykle jen několikmálo vteřin. Lidi zhodnotíme podle chůze, stisku ruky, bot, ale třeba i na základě jejich mobilního telefonu. Nevěříte? Tohle je 10 věcí, které na vás prozradí ten váš.
Čím mladší jsme, tím víc nás berou novinky a neznámé věci. Chceme experimentovat, učit se a provokovat. S přibývajícím věkem však začneme sázet na ověřenou klasiku a kupovat jen značky a modely, se kterými máme už nějakou tu zkušenost. Že váš táta pořád teskní po Nokii 3210 a starší ségra po Beverly Hills 90210?! Vysvětlete jim, jak úžasně intuitivní zařízení jsou jim nyní k dispozici a že na Aligatora je pořád času dost.
Pokud koncem měsíce obracíte naruby všechny kapsy, abyste dali do kupy peníze na nájem, a máslo nakupujete nejraději ve slevě, pravděpodobně nebudete v pátek na baru okouzlovat holky nejnovějším iPhonem. I když vlastně, proč ne? Znáte snad lepší způsob, jak nakonec přelstít svou podprůměrnou výplatu?
Proč tomu sympaťákovi od vedlejšího stolu pořád kníká mobil jak o život? Že by další a další „matche“ na Tinderu? A proč si váš kolega Karel neustále pokládá svůj mobil displejem dolů? Bojí se snad, že by mu namísto manželky napsala během porady milenka a on by tak riskoval, že sekretářka Irena by ono kompromitující sdělení s radostí roznesla dál než jen po firemních chodbách?
4. JAK MOC JSME POVRCHNÍ
Mladík, který si nad miniaturním kafíčkem vyťukává esemesku do prehistorického čudlíkového modelu Siemens, nemusí ještě nutně volat o pomoc, že si na včerejším večírku utopil svůj dotykáč. Dost možná jde o záměr. Prostě mu ladí k plnovousu. Stejně tak růžový obal na iPhone s motivem a oušky kočičky Hello Kitty může pouze odkazovat na superhrdinku sedmileté školačky a nemusí se hned jednat o infantilní doplněk afektované čtyřicátnice se sklony k maniodepresi.
5. ČÍM SE ZABÝVÁME
Zcela odlišný vztah ke svému mobilu chová bankovní manažer, freelancer nebo třeba učitel češtiny z kladenského gymnázia. Zatímco jeden s ním spí, druhý na něj hledí jak na svatý obrázek, třetí absolutně netuší, kde ho vlastně nechal.
6. JAK JSME ZODPOVĚDNÍ
Dokážete luštit zprávy i přes pavouka na displeji, který se vám na něm rozlezl poté, co vám mobil vypadl z kapsy na asfalt, anebo si svého mazlíčka hýčkáte ve třech ochranných fóliích a bezpečnostní kryty měníte stejně často jako svoje spodní prádlo?
Zdánlivě vtipné scénky dvou lidí sedících u jednoho stolu při svíčkách v luxusní restauraci, kteří namísto plynulé konverzace a hlubokých pohledů do očí utíkají do světa za displejem svého mobilu, se staly běžnou součástí dnešního světa. Až příště půjdete s kamarádkou ven, zkuste si hodit mobil do letového režimu. Uvidíte, jak moc taková maličkost promění průběh vaší schůzky i následný dojem z ní.
K tomu, abyste rozklíčovali zájmy a schopnosti určitého člověka, vám stačí jediný pohled do jeho bytu, knihovny nebo třeba na ikonky jeho displeje. Cestuje? Žije hudbou? Miluje jídlo? Stažené aplikace a používané soubory toho na něj obvykle prozradí mnohem víc než on sám.
9. S KÝM SE ZTOTOŽŇUJEME
Také tapeta našeho mobilního telefonu o nás obvykle prozradí víc než dost. Vyjímá se na fotografii váš partner, herečka, sexbomba ze seriálu, zátiší s ovocem, horská krajina, pes nebo dítě? Obvykle tím dáváte najevo, kdo nebo co je pro vás v životě důležité. Lidé, kteří si svůj mobil vytapetovali fotografiemi sebe sama, v tom mají jasno.
10. JAKÉ MÁME SEBEVĚDOMÍ
To, že si vaše prsatá spolužačka z gymplu při každé příležitosti cvaká jedno selfie za druhým, postuje je na Instagramu a pak horečně sleduje reakce svého virtuálního okolí, ještě neznamená, že její sebevědomí prorůstá do nebe. Naopak tím možná kompenzuje něco, čeho se jí v běžném životě nedostává.
Text: Veronika Kratochvílová, foto: archiv
Máš něco na jazyku? Zapoj se do diskuze.