10 tipů na dovolenou podle mobilu

Plánujte své cesty
Zpět

Kdo nemá rád předkousanou dovolenou od cestovních kanceláří, určitě to dobře zná. Přípravy cesty můžu být vyčerpávají, ledacos nevychází tak, jak si přejete, sem tam se stihnete pohádat a korunu všemu nasadí, když v letadle zjistíte, že jste si nechali knižního průvodce na nočním stolku. Takhle to bývalo vždy. Teď už ne. Díky mobilu můžete starosti pustit z hlavy. Pokud nenecháte na nočním stolku telefon, vaše dovolená je v bezpečí. Co všechno dokážete z mobilu zařídit? Pojďme si to shrnout.

 

Jak letět za málo?

Vyhledávání letenek probíhá většinou podle dvou klíčů: buď víte přesnou destinaci a na ni poptáváte ceny, nebo je vám to jedno a řídíte se podle oblasti zájmu: například chcete někam do Středomoří a jdete hlavně po ceně. Oba postupy skvěle zvládnete přes aplikaci Letenky Google, která funguje jak na mobilu, tak na počítači.

Google_flights

Když ji otevřete, objeví se před vámi sloupek s aktuálními nabídkami a mapa posetá modrými kuličkami představujícími destinace. Doporučené cíle jsou vybaveny visačkou s cenovkou, ostatní se vám otevřou, jakmile na ně najedete. Tohle už je reálné cestování prstem po mapě s okamžitou odezvou na to, kolik vás bude cesta stát. Je to nejen praktické, ale hlavně inspirativní. Stejně hbitě vyhledávač funguje i v hledání letenek na základě zadání místa, pro které jste pevně rozhodnuti.

KiwiVelkou oblibu si po celém světě získal český, přesněji řečeno brněnský vyhledávač Olivera Dlouhého, který v roce 2011 založil stránku Skypicker.com, později přejmenovanou na Kiwi.com. Stránka se zaměřuje hlavně na nízkonákladové cestovatele, kterým umí vybrat nejzajímavější varianty cestování do vybraných oblastí. Úspěch v oboru firmě přinesl roční obraty v desítkách miliard korun a nám důkaz, že i u nás podnikání v oblasti IT funguje.

Kiwi

Stáhněte si aplikaci pro Android nebo iOS

 

Jako byste se tam narodili

Tohle je už dva roky pecka, která z vás udělá protřelé cestovatele i v místech, kam míříte úplně poprvé. Google Trips vám naplánuje cestovní itinerář na míru přesně podle toho, co vás zajímá, co kde chcete vidět, sníst a zažít.

Google TripsPokud to appce dovolíte, umí se propojit s vaším Gmailem, díky čemuž rozpozná, že máte například rezervované lístky na vlak do Berlína a ve vší slušnosti vám pro toto místo nabídne program. Pochopitelně si jej můžete upravit a přenastavit. Nejlepší na tom je, že jakmile zatrhnete políčko “Vytvořit výlet”, appka vám vygeneruje plán, který se vám uloží do mobilu a který je kdykoli dostupný i bez připojení.

Zdarma, Android a iOS

 

Střecha nad hlavou

Kde jsou ty noci, kdy jste táhli těžký kufr a marně zvonili na dveře temných hotelů. Hned po přistání stačí hodit poptávku do aplikací jako Booking nebo Airbnb. Ceny na poslední chvíli bývají výjimečně lákavé a téměř nikdy se nestane, že byste nenašli nocleh. Samozřejmě lze vše pojistit i dopředu – pro ty, kdo mají rádi jistotu.

BookingBooking

Zdarma, Android a iOS, booking.com

 

 

AirbnbAirbnb

Zdarma, Android a iOS, Airbnb.com

 

 

Vědět, co přistane na talíři

Zatímco někdo rád tápe rušnými uličkami a zapadne právě do té restaurace, z níž se line nejhezčí vůně, jiný sází na doporučení spokojených strávníků. Díky appkám jako Foursquare nebo TripAdvisor se dokážete snadno vyhnout místům, kde se špatně vaří.

FoursquareFoursquare

Zdarma, Android a iOS, Foursquare.com

 

 

TripAdvisorTripAdvisor

Zdarma, Android a iOS, Tripadvisor.com

 

 

Pro bezpečí vašich dat

TunnelBearNakládat se svým online bankovním účtem na free Wi-Fi v cizině? Odborník vám rovnou řekne, že riskujete. Pokud chcete mít tok dat v bezpečí, potřebujete tzv. VPN (virtuální privátní síť), která před případnými hackery skryje vaší identitu. Aplikací se nabízí víc, ale TunnelBear je nejoblíbenější, nejpoužívanější a pro ty, kdo nevyužívají moc dat, má i verzi zdarma. Důležité je, že díky této appce můžete volně surfovat i v zemích, jejichž režimy regulují, na které stránky se dívat smíte a na které ne. S TunnelBearem jste vždy svobodní.

Zdarma, Android a iOS, tunnelbear.com

 

Když kufr přetéká

PackpointBez jakéhokoli genderového zabarvení appku Packpoint ocení zejména ženy. Stačí zadat destinaci, délku pobytu a aktivity, které hodláte v místě dělat, a aplikace vám vyhodí seznam věcí, které byste si měli zabalit. Výhoda není jen v tom, že nesbalíte věci navíc, ale hlavně na nic nezapomenete.

Zdarma, Android a iOS, packpnt.com

 

Aby vám to navazovalo

Rome2RioDostat se do země letecky je jedna věc, ale co když chcete cestovat dál s využitím různých dopravních prostředků? Pokud vás zajímá, jak se přemístit z bodu A do bodu B v různých zemích, appka Rome2Rio bude tou pravou. Sbírá data od více jak pěti tisíc cestovních operátorů z více jak 160 zemí. Po zadání místa odjezdu a příjezdu vám v mžiku vygeneruje spoje mezi lety, vlaky, autobusy i trajekty…

Zdarma, Android a iOS, rome2rio.com

 

Sami na světě

TinderAbychom nezapomněli na ty, kdo často cestují sami. I když tato aplikace bývá označována za virtuální bránu do světa sexuálních dobrodružství, ve skutečnosti funguje i jako super rychlá seznamka. Přistáli jste v Belfastu a chcete s někým zajít na pivo? Zapněte Tinder

Zdarma, Android a iOS, gotinder.com

 

Když nevíte, jak dál

Maps.MePři cestování do exotických zemí se může stát ledacos. Pro případ, že byste se docela ztratili a ve vašem mobilu nefungovalo nic jiného než baterka a GPS, ke slovu přijde appka Maps.Me s offlinovou mapou. V nabídce je skoro celý svět. Stačí si to předem ujasnit a stáhnout si ji před cestou na wifině. Člověk nikdy neví.

Zdarma, Android a iOS, Maps.me

 

Vaše zájmy

Každý máme nějaký koníček. Jeden šnorchluje, druhý tráví dovolenou v bikerparku, jiný objevuje italské renesanční mistry. Ať už jde o jakýkoli zájem, než se pustíte do složitého hledání tipů mezi přáteli, zkuste v Google Play nebo App Store zalovit, zda pro vaše hobby neexistuje nějaká praktická appka. Většinou zjistíte, že už dávno skvěle funguje nějaká dokonalá pomůcka s mapkami, fotkami, ilustracemi, návody i krátkými filmy. Fantazie vývojářů nemá hranic.

Zpět