10 novinek

které letos očekáváme v oblasti mobilní komunikace?
#mobily
Zpět

Loňský rok nás přikoval k domácím gaučům. Díky mobilům jsme zůstali ve spojení a zjistili, že žít se dá i jinak. Hodně věcí se změnilo. Rohlíky, muziku i krmení pro křečky nakupujeme online, hotovost jsme vyměnili za bezhotovostní platby, a když už někde ve městě něco platíme, čím dál častěji přikládáme k terminálům mobily. S vynuceným zapáskováním regálů firmy zjistily, že se jim spíš než do distribuce v kamenných krámech vyplatí investovat do online nabídky, která se každému z nás rozsvítí v mobilu. Na sítě se čím dál víc přenáší i komunikace mezi lidmi. Co pro nás v letošním roce připravili výrobci mobilů? Jako obvykle uvidíme vlastnosti dosud nejdražších mobilů i u jejich levnějších sourozenců. Podívejme se na trendy, na které se můžeme těšit v následujících měsících.

 

Dostupnější skládačky

V loňském roce jsme se dočkali dlouho očekávaných telefonů a to sice Samsung Galaxy Z Flip a Flip 5G, Galaxy Z Fold 2 a Motorola Razr 5G. Kromě schopnosti zmenšit svůj formát měli společné i to, že jejich cenovky v obchodech prostřelily strop. Samsung Galaxy Z Flip si dneska na Alze po obří 40% slevě pořídíte za 25 tisíc a Galaxy Z Fold 2 je na Heurece za bezmála 42 tisíc. O tom, že by skládačky mířily na kapsy studentů, nemůže být zdání. Odborníci přesto očekávají, že už v průběhu letošního roku by se měly objevit zcela nové modely s cenou do tisíce dolarů, tedy lehce nad dvacet tisíc korun.

galaxy-z-flip_beauty_img_l

 

Skládací, ale ‘hloupé’ telefony

Jak mocný bude tenhle hipsta trend, zatím není jasné, ale objevil se hlad i po skládacích, ovšem nikoli chytrých telefonech, jaké jsme tasili s kapes kolem roku 2005. Nápad spojuje dva zájmy najednou: lidé si rádi hrají a chtějí si připomenout návykové otvírání oldschoolových “véček”, a současně chtějí trávit méně času s displejem, což jim mobil očesaný o sociální sítě a další vymoženosti smartphonů ochotně umožní. Už teď se na této vlně vezou véčka od Alcatelu, pro které si můžete zaběhnout do Datartu za sedm set.

 

Více 5G mobilů

Série Galaxy S20 přišla s 5G a prvenství odpovídala i cena. Později se 5G nastěhovalo i do dostupnějších přístrojů, jako jsou Galaxy A71 nebo Galaxy S20 FE. Samsung brzy následovali i další výrobci jako Apple, Google nebo Nokia, a před koncem roku jsme se dostali pod lavinu telefonů, v jejichž názvu nějak figurovalo spojení číslice 5 a písmena G. Mnozí pisatelé v internetových diskusích dokonce prosili výrobce, ať toto označení přestanou používat, protože je to již samozřejmé. Samozřejmé to není. Pořád jde o velkou technologickou inovacemi spojenou jen s přístroji nejvyšší třídy. Za přenesení vysoké konektivity do prvních telefonů nižší kategorie mohl až příchod čipsetu Snapdragon 700. Nyní se dá předpokládat, že pětgéčko během letošního roku dostane velké procento mobilů střední třídy, ale na odpověď, zda je uvidíme i za cenu pod 10 000 Kč, si ale budeme muset ještě chvíli počkat. Na 5G telefon můžete přejít už dnes – vybírejte zde: https://www.t-mobile.cz/5g

5G

iStock-1210307498 (1)

 

Rychlejší displeje

Jedním z ukazatelů hovořících o kvalitě displejů je tak zvaná obnovovací frekvence, která se udává v Hertzích a vyjadřuje, kolikrát se změní statický obraz během jedné sekundy. Ať už to znamená cokoli, přináší to rychlejší, a tedy i kvalitnější displeje. Nárůst rychlosti poznáme plynulejším chodem při scrollování, přičemž nejvíc si budou libovat fanoušci digitálních her. Rychlé 120 Hz displeje by měly dostat i některé z dostupných mobilů, jako třeba Xiaomi Redmi.

 

Foťáky pod displejem

Je to sice spíš otázka vzhledu, ale i na něm záleží. S přední kamerou zcela ukrytou pod displejem přišel loni výrobce ZTE u modelu Axon 20 5G. Povedlo se to díky použití ultra průhledných vrstev, které propustí dost světla k pořízení selfie. Jinak řečeno – zatímco u jiných mobilů končí displej níž, aby dal prostor snímači přední kamery, tady je displej až do kraje a snímač je kdesi pod ním. Kvalita fotek není žádný šlágr – a tak s identickým řešením letos přijde zřejmě pouze Xiaomi – ale i tak je to zajímavé novinka, o níž se dost mluví.

Xiaomi_Mi10_02

 

Natáčení v 8K

Jedním z prvků, které by se měly letos přenést do nižších tříd, je natáčení videí v kvalitě 8K. Zatím to uměly přístroje Samsung Galaxy S20 nebo Xiaomi Mi 10 Pro. Dobrou zprávou je, že tuto schopnost nyní podporuje širší spektrum čipů. Díky tomu se můžeme těšit na rozšíření i do lidovějších cenových relací. Novinka je to o to zajímavější, že tak třeba získáme nějaký materiál, který konečně využije potenciál našich super drahých 8K televizorů.

 

Lepší fotky díky čipu Qualcomm Snapdragon 888

Fotografie z mobilů poskočí o několik tříd díky příchodu očekávaných čipsetů Qualcomm Snapdragon 888. Mobily s novým Snapdragonem zpracují pořízené snímky rychleji a budou i rychleji zaostřovat. Čip přichází se třemi procesory, které umí zkombinovat záběry až ze tří 28Mpx snímačů zároveň, a vytvoří z nich snímek s detaily tak ostrými, že vám vyškrábnou oko z důlku.

Snapdragon 888

 

Google a jeho vlastní čip z projektu Whitechapel

Projekt Whitechapel vznikl s cílem Google zbavit se závislosti na nezávislých výrobcích a zajistit si tak vlastní hardware, jak to udělali například u Applu. Čip, který vzniká ve spolupráci se Samsungem, by se měl představit v nové řadě mobilů Pixel. Jeho vlastnosti by měly dorovnat a možná i překonat to nejlepší, co se v současnosti nabízí. Necháme se překvapit, s čím dvojice gigantů přijde.

google_Whitechapel

 

Návrat malých formátů

Apple nabídl iPhone 12 Mini a hele – lidi po tom skočili! Vzhledem k tomu, kolik přátel v našem a nejspíš i vašem okolí zarputile zastává kapesní velikost klasických SEček, to vlastně není zas až takové překvapení. Protože iPhone spouští trendy, předvídáme drahé přístroje nadupané do malých balení i od dalších výrobců.

iphone_12_mini

 

Pařanské mobily

Zájem o e-sporty je obrovský už několik let a pandemie mu dala napít živé vody. Děti už dnes netouží po kariéře Jardy Jágra, ale profesionálních hráčů Fortnite. S tím, jak se čím dál víc hraje, roste i poptávka po výkonných herních smartphonech. Výrobci loni fanouškům nadělili přístroje jako ASUS ROG Phone 3, Lenovo Legion Pro nebo Xiaomi Black Shark. Od běžných telefonů je odlišují displeje s vysokým rozlišením a obnovovací frekvencí, namakané procesory a objemné paměti. Právě tyto vlastnosti budou hráči očekávat od svých přístrojů a větší poptávka by mohla zatlačit i na ceny, takže se třeba dočkají i méně movití.

ASUS ROG Phone 3

 

Foto: Pixabay.com a výrobci

Text: Adam Maršál

Zpět