10 dobrých věcí

které jsem zjistil na T-Mobile Olympijském běhu
#T-Mobile Olympijský běh
Zpět

 

Běželi jste s námi? Třeba máme společné postřehy. Pokud o T-Mobile olympijském běhu slyšíte poprvé, možná vás to inspiruje a přihlásíte se příští rok.

 

 

 

1. Dopřáli jsme si super zážitek

 

Kdo běžel, tak ví. V den závodu bylo v Česku letní počasí a hřejivé paprsky dopadaly na start na 83 oficiálních místech závodu po celé republice. Na zlatém závodu v pražské oboře Hvězda si každý účastník vyzvedl startovní číslo a dárky od sponzorů v podobě T-Mobile Twist karty pro dobití dat i občerstvení pro dobití sil. Já se hecnul do dvou kol o celkové délce 9,2 kilometru. Trať byla skvělá, dokonale vymetená, kořeny byly označené, abychom nezakopávali, traťoví komisaři povzbuzovali, děti mávaly a všichni nakonec doběhli a na krk dostali magentovou medaili. Při pohledu na šťastné tváře v cíli vám dojde, že máloco dokáže zařídit tak super náladu jako pocit, že jste uběhli závod.

 

 

2. Spojilo nás to

 

V jeden okamžik se startovalo nejen na oficiálních místech, ale díky mobilní aplikaci se mohli přidat i další běžci na svých vlastních tratích. Dohromady nás tak běželo 68 822! T-Mobile Olympijský běh tak spojil lidi, kteří si rádi zasportují v kolektivu, s těmi, kdo dávají přednost pohybu o samotě.

 

 

3. Oslavili jsme olympijský den

 

Historie Olympijského dne sahá do roku 1894, kdy byl založen Mezinárodní olympijský výbor. Na počest této události se každý rok pořádá Olympijský den – po celém světě si ho připomíná 5,5 milionů lidí. U nás se pořádají běžecké závody už od roku 1987, přičemž první ročník startoval sám Emil Zátopek. Událost se normálně připomíná v červnu, ale letos nám s termínem zahýbal koronavirus, a tak jsme vyběhli až 16. září.

 

 

4. Společně jsme udělali něco pro děti

 

Neběželo se jen tak, to se ví. Tím, že jsme se přihlásili a zaplatili startovné, jsme přispěli na děti, které chtějí sportovat, ale nemají na to prostředky. Společně jsme vybrali 389 030 korun! Peníze půjdou na účet České olympijské nadace, která pomáhá dětem ze sociálně slabších rodin. Více dětí si tak může pořídit boty na běhání, přihlásit se na fotbal nebo začít s atletikou.

 

 

 

5. Změřili jsme sílu s profi sportovci

 

Na T-Mobile olympijském běhu je super, že jsme mohli změřit sílu se sportovci, které jinak známe z televize. „Tohle vidím jako jednu z hlavních předností akce,” řekl mi ve Hvězdě český reprezentant v biatlonu a ambasador závodu Michal Krčmář.

 

 

6. Zaběhali jsme si bez ohledu na věk

 

Obrovský zájem byl už v dětských kategoriích, stejně tak se řada seniorů vydala na tratě 4,6 nebo 9,2 km. Že běhat mohou i maminky, potvrdila ambasadorka závodu Andrea Sestini Hlaváčková, která má doma roční dceru. Na otázku, co by poradila ženám, které se bojí, že s miminem sportovat nejde, odpověděla, že to prostě musí jít. „Taky mám dny, kdy to nejde, ale čím dál odkládám nějakou fyzickou aktivitu, tím hůř jsem na tom jak fyzicky, tak mentálně. Když energii vydám, paradoxně mě to dobije.” Všem maminkám radí fyzickou aktivitu neodkládat.

 

 

 

7. Využili jsme technologie

 

Mnoho z nás posunuje hranice své výkonnosti díky běžeckým aplikacím, chytrým hodinkám nebo dalším pomůckám, jako jsou hrudní pásy sledující tepovou frekvenci. Moderní technologie byly přítomny i na oficiálních závodech. Všechna startovní čísla v oboře Hvězda na své rubové straně nesla lehký čip, který přesně zaznamenal naše časy od protnutí startovní brány až do cíle, takže svůj férový čas zjistili i ti, kdo stáli na startu úplně vzadu. Každý účastník si také na webové stránce mohl vyhledat svou fotku – stačilo zadat jméno nebo startovní číslo.

 

 

8. Nastartovali jsme své zdraví

 

Pořadatelé se nebáli a udělali závod, i když čísla nakažených koronavirem stoupala. Situaci ale nikdo nepodceňoval a už jen to, že byl původní termín z června přeložen na září jasně vypovídalo o tom, že organizátoři udělají vše proto, abychom zůstali zdraví. „Snažíme se lidem vysvětlit, že pohyb a třeba otužování výrazně zlepší odolnost organismu, což je v dnešní době jedna z nejdůležitějších věcí,“ řekl k tomu předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Podobně se v zázemí vyjádřila i ambasadorka Andrea Sestini Havlíčková: „Řídím se heslem sportem ke zdraví a věřím, že pod otevřeným nebem nám nic nehrozí.” Na místě byly zajištěny všechny prostředky k prožití bezpečného sportovního zážitku: pro běžce byly připraveny roušky a dezinfekce, organizační tým nosil roušky, fronty se stály s rozestupy a vyhlášení vítězů proběhlo hned po doběhnutí.

 

 

 

9. Můžeme pomáhat i dál a to díky apce

 

Ze startovného se díky štědrým sportovcům podařilo vybrat 389 030 korun a dalších sto tisíc přidá do banku Nadace ČEZ, když nepřestaneme běhat. Dětem pomůžeme tak, že si z Pomahejpohybem.cz do svého mobilu stáhneme speciální běhací aplikaci. Apka funguje jako klasický běžecký tracker, který naběhané kilometry převede na body. Ty pak můžeme věnovat na vybrané projekty včetně T-Mobile Olympijského běhu.

 

 

10. Namotivovali jsme se něco dělat

 

Přihlásit se do závodu není jen o ambicích něco dokázat nebo touze přispět k dobré věci. Bez ohledu na to, v jaké jste zrovna kondici, už jen vědomí, že se postavíte na startovní čáru s několika stovkami dalších účastníků, je neobyčejně silná motivace. I ti největší lenoši si jdou alespoň jednou zaběhat, ale většina z nás si naordinovala základní běžecký trénink, stáhla si do mobilu běžeckou apku nebo si šla konečně koupit běžecké boty. T-Mobile Olympijský běh tak rozběhal Česko nejen na jeden den, ale u mnoha z nás na celý rok, abychom se na jaře setkali ještě v lepší formě než teď na podzim.

 

 

TEXT: Adam Maršál

Zpět