10 ALB, KTERÁ SI ZAMILUJETE JEŠTĚ DŘÍV, NEŽ JE USLYŠÍTE

#hudba
Zpět

Víte, co je lepší než dárek? Krásně zabalený dárek. A co je lepší než dobrá hudba? Skvělé album s vymazleným coverem. Jelikož jde hudba s designem odnepaměti ruku v ruce, dávají si muzikanti i vydavatelství záležet na tom, aby jejich produkty zaujaly nejen po hudební stránce. Vybrali jsme pro vás desítku nejkrásnějších českých i zahraničních coverů, které spatřily světlo světa za poslední rok a jež by rozhodně neměly chybět ve sbírkách hudebních fajnšmekrů ani milovníků umění.

 

SantigoldSANTIGOLD: 99¢

Cover posledního alba geniální zpěvačky, skladatelky a producentky, která v minulosti tvořila písně například pro Lily Allen nebo Ashlee Simpson, má na svědomí fotograf Haruhiko Kawaguchi. Umělkyně, jež ráda překračuje žánrové hranice i společenské konvence, se skrze svůj cover dostává k hlubší společenské úvaze. Polonahá Santigold zatavená ve fólii spolu s množstvím zbytečností je prodejná za pouhých 99 centů. Paralelně tím poukazuje na stav konzumu i hudebního průmyslu. Lidé si sice kupují tisíce věcí, které nepotřebují, ale za hudbu se jim platit nechce. Tu si raději ukradnou.

 

Leonard-Cohen-You-Want-It-DarkerLEONARD COHEN: YOU WANT IT DARKER

Není to jen sentiment, který album nedávno zesnulého zpěváka řadí mezi ta nejpovedenější. Nemocný Cohen, který poslední měsíce svého života trávil zavřený ve druhém patře domu své dcery na předměstí Los Angeles, se z coveru desky naposledy podívá do temnoty, než dokouří poslední cigaretu a navěky odejde do světla.

 

BEYONCE_LEMONADE

 

BEYONCÉ: LEMONADE

O nejpovedenější hudební cover roku 2016 se podle magazínu Rolling Stones zasloužila zpěvačka Beyoncé. Intimní pohled do jejího soukromí skrze upřímné texty podpořený hodinovým filmem, na kterém se podílelo sedm režisérů, povznáší její nejnovější počin na hotový umělecký artefakt. Fotografie přebalu, na níž zpěvačce se smutně skloněnou hlavou není vidět do tváře, předpověděla konec jedné éry.

 

Rihanna-Anti-(album)RIHANNA: ANTI

Ačkoli se avizované album zpěvačky Rihanny opozdilo o několik měsíců, jeho geniální cover následně dohnal a předběhl všechny resty. Výtvarn.k Roy Nachum, který má černo-bílo-rudý přebal na svědomí, se v rozhovoru pro prestižní magazín Vanity Fair nechal slyšet, že chtěl zobrazit Rihannu jako nevinnou, slepou holčičku s korunkou přes oči. Pro svůj umělecký záměr trávil dokonce týden se zav.zanýma očima, aby se do světa slepých dokázal lépe vcítit. Cover doplňuje Braillovo písmo a vzkaz, že úspěch a štěstí se dostaví jedině tehdy, když se nenecháme zaslepovat jejich vidinou.

 

david-bowie-black-starDAVID BOWIE: BLACK STAR

Víc symboliky než na pětadvacátém a bohužel i posledním albu legendárního Bowieho bychom hledali jen těžko. Předlohu jednoduchého coveru vytvořil Jonathan Barnbrook, který s ním spolupracoval i v minulosti. Znázornění černé hvězdy odkazuje k takzvané „legii černé hvězdy“, což je název určitého druhu poškození tkáně, nejčastěji rakovinou. Není náhoda, že Bowie zemřel na rakovinu jater jen dva dny po vydání tohoto alba. Další drobnosti vložené do přebalu včetně malého obrázku ptáka, který pod př.mým světlem svítí modře, jen potvrzují jeho všestrannou genialitu a smysl pro detail.

 

RituályRITUÁLY: VSAĎ NA ČERNOU

Za přebalem debutového alba pražské rockové formace stojí fotografka Lydia Vyčítalová a výtvarník Daniel Kurz. Nejen z fotek, ale třeba i díky fontu v bookletu se vám emoce zjitří ještě dřív, než si album poprvé přehrajete. Představte si šílence, který nehty vyrýv. vzkazy na stěny své cely.

 

DJ-Wich

 

DJ WICH: VENI, VIDI, WICH

Album, na kterém se potkávají nejznámější jména české a slovenské hiphopové scény, bylo dlouho očekávaným zářezem na pažbě talentovaného hitmakera. Ten potěšil nejen dvaadvaceti skvělými tracky, ale i zasněným hvězdnatým coverem, o který se postaral fotograf Petr Hricko.

 

Paul-Simon-Stranger-To-StrangerPAUL SIMON: STRANGER TO STRANGER

Výtvarník Chuck Close, který stojí za coverem nejnovějšího alba písničkáře Paula Simona, si ve světě umění razí cestu především skrze fotorealistické portréty známých tváří. Způsob, jakým zachytil Simona, je poněkud nevšední. Z podivných barevných kousků složil jeho obličej způsobem, za který by se nemusel stydět ani Picasso.

 

Lazer-Viking

 

LAZER WIKING A SABREHART: FRESH CADILLAC

Kuba Kaifosz, který na sebe strhává pozornost jako excentrický frontman epesních Wild Tides, se už nějaký ten pátek projevuje i jako sólista. Po šokujícím radikálním karaoke, které do světa vypustil předloni ještě pod jménem Boy Wonder & The Teen Sensations, mámí publikum albem Flesh Cadillac, které nahrál společně s britským hudebníkem Sabrehartem. Tuhle desku si prostě musíte prohlédnout zblízka stejně jako Jakuba.

 

Lenny-HeartsLENNY: HEARTS

Sladce růžový cover debutového alba talentované české zpěvačky příliš nekoresponduje s jeho obsahem. Dcera Lenky Filipové je totiž všechno, jen ne naivní. Kudrnatá umělkyně s nakřáplým hlasem ví, jak zaujmout. Své fanoušky ke koupi alba navíc navnadila i tím, že do něj vlastnoručně vpisovala osobní věnování a úryvky textů.

 


 

Text: Veronika Kratochvílová

Foto: archiv labelů

Zpět